Diagnostika PCOS

22. ledna 2016 v 9:34 |  Diagnostika
Syndrom polycystických vaječníků neboli PCOS je endokrinní porucha, která postihuje až 10% žen v reprodukčním věku. Tento syndrom může být příčinou neplodnosti u velkého počtu párů, které se snaží otěhotnět. Příčina vzniku této poruchy není doposud známá, a proto zatím není vyvinuta žádná léčba.

Zda trpíte PCOS může lékař určit pomocí ultrazvuku a odběru krve pro vyšetření ženských a mužských pohlavních hormonů. Pokud splňujete alespoň dvě ze tří kritérií dle Rotterdamské úmluvy, trpíte PCOS. Tato kritéria jsou:
1/ klinický nebo biochemický důkaz o zvýšené produkci androgenů (mužské pohlavní hormony);
2/ nepravidelná ovulace nebo anovulační cyklus;
3/ polycystický povrch vaječníků při vyšetření ultrazvukem (přítomnost alespoň 12 folikulů na povrchu vaječníku, které měří 2-9 mm a/nebo zvětšený objem vaječníku.
(čerpáno z Revised 2003 consensus on diagnostic riteria and long-term health risks related to polycystic ovary syndrome, Fertility and sterility, 2004)

Ženy, které tímto syndromem trpí, mají sklony k obezitě, trpí nadměrným ochlupením na místech, kde to není zcela žádoucí (brada, břicho atd.), mohou mít i v dospělosti problémy s akné, mohou jim více vypadávat vlasy. Příznaků je mnoho, ale otázkou je, zda si jsme schopni příznaky spojit právě s touto diagnózou. Pokud ne, je schopen tuto poruchu odhalit gynekolog?

Když jsem před lety začala užívat hormonální antikoncepci, moje gynekoložka mi nenabrala ani krev na jaterní testy, není tedy divu, že se stále zamýšlím nad tím, zda jsem již tenkrát mohla být touto poruchou diagnostikována a mohla jsem se pokusit sama nějak příznaky zmírnit. Protože, jak jsem již napsala výše, léčba zatím neexistuje. Jediná možnost, jak s PCOS bojovat je proto změna životního stylu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama