Vitamín D

27. ledna 2016 v 13:00 |  Dieta
V následujících několika článcích bych chtěla zdůraznit pozitivní účinky potravin a potravinových doplňků, o kterých byste měly zauvažovat při změně svých jídelníčků. Na začátek jsem se rozhodla, že vám blíže představím vitamín D (sama užívám tento).

Vitamín D je směs v tucích rozpustných kalciferolů - ergokalciferolu, neboli vit. D2, který je produkován rostlinami, kvasinkami a houbami a do našeho těla se může dostat pouze ve stravě, a cholekalciferolu, vit. D3, který si naše tělo umí syntetizovat samo přeměnou prekursoru 7-dehydrocholesterolu vlivem slunečního záření. Sluneční záření samo o sobě ale nestačí proto, aby vznikla aktivní forma vitamínu, k tomu je ještě potřeba jaterního enzymu 25-hydroxylázy, který vitamín D přemění na kalcidiol, aby mohl být následně v ledvinách přeměněn pomocí 1α-hydroxylázy na kalcitriol.

Biologické účinky vit. D jsou zprostředkovány skrz rozpustný protein - receptor vitamínu D. Tento receptor můžeme najít v jádře buněk prakticky všech tkání, včetně ženského reprodukčního systému. Role vitamínu D v udržování homeostázy vápníku a fosforu a tím pádem správném vývoji kostí, je dobře známá. V současné době je však vit. D hojně skloňován ve vztahu k prevenci a léčbě řady dalších onemocnění (nádorová, autoimunitní a kardiovaskulární onemocnění, diabetes, neuropsychické poruchy), včetně PCOS.

Dle zatím dostupných studií, vitamín D může ovlivňovat markery zásoby ovarií, zejména ten známý pod názvem anti-Mülleriánský hormon (AMH). AMH je exprimován u žen od puberty až do období menopauzy, reguluje vývoj a uvolňování folikulů (vajíček) uvnitř vaječníku, a slouží jako nejspolehlivější marker ovariální zásoby u žen. Nejvyšší hladin dosahuje AMH u žen těsně po pubertě a následně dochází s postupem věku k jeho poklesu (viz obrázek). Jakmile se koncentrace AMH v cirkulaci dostanou pod 1 ng/ml výrazně klesá šance na otěhotnění přirozenou cestou. Nutno podotknout, že pokud se snažíte o miminko a máte vysokou koncentraci AMH, není ještě zcela vyhráno. Právě AMH může být použit jako jeden z markerů PCOS, jelikož ženy s touto diagnózou mají 2-4x vyšší hladiny AMH než ženy zdravé, což je způsobené tím, že neovulující vaječníky produkují mnohem více AMH než ovulující. U žen s PCOS je proto potřeba koncentrace AMH snížit. To lze provést buďto metforminem nebo dle dostupných literárních dat právě vitamínem D.

Obrázek převzat z této prezentace.

Několik studií poukazuje na to, že ženy trpící PCOS mají nedostatek vitamínu D ve srovnání se zdravými ženami (Wehr et al., 2011, Mazloomi et al., 2012, Lerchbaum et al., 2012). Irani et al. (2014) ve své studii popisuje, že léčba pomocí vitamínu D může zlepšit některé klinické a laboratorní nálezy u pacientek s PCOS, jako např. pravidelnost menstruace, vývoj folikulů, hladiny androgenů nebo insulinovou resistenci. Díky těmto zjištěním lze vitamín D doporučit jako užitečný a relativně levný léčebný přístup, který by u žen s PCOS mohl zvýšit plodnost a zmírnit některé příznaky PCOS.

Pokud do sebe nechcete cpát vitamínové doplňky, je potřeba zvýšit příjem potravin bohatých na vitamín D, těmi jsou zejména ryby (losos, tuňák), vajíčka nebo mléko obohacené o vit. D. Pokud nemáte problém s tabletkami, tak mi tato cesta přijde jednodušší a jistější, ale rozhodně nepřekračujte doporučené denní dávkování.

Pokud se chcete dozvědět ještě něco více, mohu doporučit článek od Tarryn nebo PCOS Diva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama