Hormonální jóga pro léčbu PCOS

27. února 2016 v 9:23 |  Cvičení
Když už jsem nakousla, jak se dá pohyb využít k boji s PCOS, nebyl by můj výčet kompletní, kdybych zapomněla zmínit hormonální jógu.

Hormonální jóga je sestava cviků vycházejících z klasické jógy, která primárně vznikla pro ženy v menopauze a měla snižovat její symptomy jako jsou návaly horka a hormonální nerovnováha.

Sestavu vyvinula brazilka Dinah Rodrigues na základě svých mnohaletých zkušeností z výuky a praktikování hathajógy. Dinah je v součastnosti již hodně přes 80 let a stále se jógové praxi intenzivně věnuje, dokonce lektoři, kteří chtějí vyučovat hormonální jógu musí být proškoleni právě od Dinah. Takže pokud tuto variantu cvičení zvažujete, zeptejte se vašeho instruktora na certifikát, pokud nebude mít ten vydaný od Dinah, tak si raději najděte jiného. Dobrá zpráva je, že Dinah přijede letos v červnu do Prahy, takže se snad počet lektorů, kteří hormonální jógu praktikují, rozšíří.

V současnosti se cena kurzu pohybuje okolo necelých 3000 Kč a můžete si vybrat mezi víkendovým kurzem a měsíčním kurzem, kde vás naučí základní pozice a správné dýchání, protože u tohoto cvičení je právě dýchání to nejdůležitější. Používá se dech zvaný Bhastrika, který je založen na rychlém nádechu a výdechu a slouží k promasírovávání vašich vnitřních orgánů a tím pádem k jejich správné funkci. Naučit se tento dech můžete i doma, např. podle tohoto videa.

Celá cvičební sestava se skládá zhruba z 20ti cviků, které mají přesně dané pořadí. Na kurzu vás naučí zejména správné provedení dechu a pak vám ukážou pořadí cviků. Tuto sestavu byste měly cvičit minimálně 3x týdně a celá sestava vám zabere asi 30 minut. Na závěr každého cvičení pak přichází závěrečné relaxace, při které si uvědomujete svoje tělo a snažíte se usměrnit tok pozitivní energie ve vašem těle.

Výsledky hormonální jógy byste na sobě měly poznat asi po 3-4 měsících domácího pravidelného cvičení a pomohou vám srovnat hladiny vašich hormonů a pomoci vám třeba právě s PCOS nebo bolestivou menstruací.

Lektory hormonální jógy si můžete najít na těchto stránkách. Nejznámější lektorkou je v Čechách Hana Suberová. V současnosti je již sestava upravena i pro muže, případně Dinah sestavila novou sestavu, která má pomoci v boji s diabetem.

Pokud se vám nechce utrácet za kurz a máte již nějaké zkušenosti s jógou, můžete se pokusit naučit cvičení samy podle knihy Hormonální jógová terapie. Osobně ji mám doma, ale ještě jsem se jí neprokousala. Ale přečetla jsem si alespoň zkušenosti cvičenek, které říkají, že díky pravidelnému praktikování sestavy se u nich upravily hladiny hormonů a netrpí příznaky přechodu. Jedna cvičenka dokonce pravidelným praktikováním se úplně zbavila PCOS.

No řekněte samy, nestojí to za vyzkoušení?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | 19. června 2016 v 1:22 | Reagovat

Hormonální jogu jsem zkusila, bohužel jsem u ni kvuli času nevydržela..protože kardio a poislování nějak má přednost..
Byla jsem na kurzu, kde paní cvičitelka ani nevěděla, co PCOS ve skutečnosti je..
Teď se zase rozhoupávám, každopádně chce to vydržet dost dlouho na to, aby člověk viděl výsledky a to ho motivovalo..

2 Janča Janča | 19. června 2016 v 7:49 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář. Začátek bude určitě stejný jako jakékoliv cvičení, tedy i kardio a posilování, člověk si z toho musí udělat zvyk, u kterého vydrží.
Já si nechávám hormonální jógu zatím stále v záloze, ale kamarádka říkala, že se jí díky tomuto cvičení upravil cyklus a navíc jí při menzesu nebylo špatně, takže mě docela nahlodala.
Mám doma knihu od Dinah Rodriguez a tedy v ní se o PCOS píše, tvrdí, že u jedné její cvičenky díky pravidelnému cvičení hormonální jógy úplně zmizely cysty na vaječnících, takže mě zaráží, že paní cvičitelka nevěděla nic o PCOS. Správná cvičitelka totiž musí mít certifikát přímo od Dinah, pokud ji neproškolila Dinah, tak by správně neměla předcvičovat hormonální jógu.

3 Ondra Ondra | 29. července 2016 v 9:01 | Reagovat

Znáte přírodní jógu Earth and Sky?

http://www.bambusy.cz/yoga/

4 ladka ladka | 3. července 2017 v 10:53 | Reagovat

Hormonální jóga je super, už jsem ji taky začala praktikovat..

https://svethormonalnijogy.cz/index.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama