Inositol

8. února 2016 v 9:48 |  Dieta
Jak jsem již slíbila, chci blíže představit vitamíny, potraviny a doplňky stravy, které by mohly pomoci se zmírněním PCOS. Musím ovšem podotknout, že na každého bude působit něco jiného a zároveň nástup účinku, který očekáváme od toho či onoho produktu, může být u každé z nás jiný. Každá jsme totiž jedinečná. Nejdůležitější je v sebe věřit a vybrat si ten doplněk, který je pro nás cenově dostupný a u kterého jsme si jisté, že jej budeme konzumovat pravidelně. Nutno podotknout, že některé přípravky vám budou chutnat více, jiné méně, takže si vybírejte i dle toho, co vám chutná Mrkající

Dneska je na řadě inositol, tedy vitamín B8 nebo B9 (zatím se vědci nedomluvili, jak to vlastně je). Je to méně známý vitamín B řady, tvořený šestiuhlíkovým cyklem, který má na každý uhlík navázanou jednu hydroxylovou skupinu, celkem se může vyskytovat v 9ti možných stereoizomerech, které určují jeho vlastnosti. Je důležitým stavebním prvkem řady biomolekul v našem těle.

Jako účinný prostředek v léčbě PCOS se jeví zejména kvůli schopnosti napodobovat inzulin a má zároveň blahodárné účinky na jeho metabolismus. Inositol si můžete pořídit buďto v čisté formě (nejlépe objednávkou přes nějaké online eshopy) nebo v kombinaci s kyselinou listovou ve formě inofolicu či nosifolu. Rozhodně si dávejte pozor na dávkování. Pozitivní účinky inositolu byly totiž pozorovány až při každodenním užívání 4 g inositolu (= 2 sáčky inofolicu či nosifolu). Nutno tedy podotknout, že preparáty prodávané u nás nevyjdou úplně lacino, počítejte s částkou okolo 1000 Kč na měsíc s tím, že užívat byste jej měly alespoň 3 měsíce, než se dostaví nějaké účinky.

Užívání inositolu pomohlo ženám v několika studijích ke snížení triacylglycerolů, cholesterolu a krevního tlaku. Ženy, které užívaly pravidělně inositol, uvádějí, že u nich došlo k redukci hmotnosti. Kromě léčby PCOS se inositol používá i k léčbě strachu a depresí.

V jedné z nejnovějších studií, která se týká účinků myo-inositolu, vědci zjistili, že podávání inositolu v kombinaci s melatoninem, došlo ke zvýšení kvality oocytů a embryí u pacientek, které měly podstoupit IVF. Na základě těchto výsledků se dokonce tato italská vědecká skupina rozhodla, že podávání myo-inositolu a melatoninu zařadí do běžného IVF protokolu, zejména pro pacientky starší 35 let.

V souhrnu z konference na téma myo-inositol a D-chiro-inositol vyplývá, že zdravé pacientky mají v těle vyšší podíl myo-inositolu než pacientky s PCOS. V důsledku tohoto zjištění je pravděpodobné, že u pacientek s PCOS dochází k poruše signalizace zprostředkované FSH (folikuly stimulujícího hormonu). Vědci se ovšem domnívají, že pro správnou funkci organizmu je potřeba užívat oba typy inositolů v kombinaci. Z uvedeného souhrnu vyplývá, že oba inositoly jsou schopné zlepšit příznaky vyvolané jak PCOS, tak obezitou a to při užívání 2g inositolu 2x denně.

Za sebe tedy jednoznačně doporučuji, abyste inositolu nebo preparátům s jeho obsahem daly šanci!!!

A pokud nevěříte mně, tak myslím, že Tarryn s jeho užíváním také souhlasí Mrkající Ve svém článku, na který se můžete přes tento odkaz prokliknout vyjmenovává všechny pozitivní účinky, které byly zatím u podávání inositolu popsány. Patří sem:
* Zvýšení hladiny progesteronu
* Snížení hladin testosteronu
* Zlepšení inzulinové senzitivity
* Snížení množství luteinizačního hormonu
* Pomoc při redukci váhy
* Podporuje ovulaci
* Zlepšuje kvalitu vajíček
* Zvyšuje šanci na otěhotnění
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 M M | 14. prosince 2016 v 15:26 | Reagovat

Moc děkuji že tohle děláte!:) S přehledem jeden z nejčtivějších a nejkompletnějších zdrojů o PCOS vůbec.
Měla bych dotaz k dávkování Inofolicu/Nosifolu - zkoušela jste vy osobně rozdíl v dávkování 2g vs 4g? Pokud ano, k čemu se přikláníte?

Děkuji a přeji hodně štěstí na Vaší cestě!:)
Určitě tento blog m noha ženám pomůže.

2 Janča Janča | Web | 15. prosince 2016 v 17:26 | Reagovat

[1]: Míšo, já užívala na doporučení mojí lékařky 2x denně 2g inofolicu, později jsem si dávku upravila na 1x denně 4g ráno, na lačno. Bohužel jsem u sebe nepozorovala, že by inofolic nějakým způsobem ovlivnil třeba růst chloupků na bradě a tvářích, což jsem od léčby očekávala. Po zhruba roce užívání jsem proto inofolic vysadila.
Ve vašem případě záleží jen na vás, zda už zvažujete těhotenství a tím pádem nemáte čas na testování nebo zda vás netlačí vaše biologické hodiny a můžete experimentovat.
V nejnovějších článcích od Tarryn jsem se dozvěděla, že teď doporučuje přípravek Ovasitol, který lze koupit např. přes Amazon:https://www.amazon.com/Ovasitol-Inositol-Supplement-supply-packets/dp/B01BT92C24/ref=sr_1_1_a_it?ie=UTF8&qid=1481818773&sr=8-1&keywords=ovasitol
Dávka na 90 dní stojí $90, což vychází na $1 za den, takže asi 20 Kč, což je zhruba o 10 Kč na den méně než nakupovat inofolic, ale zase bude něco stát poštovné. Nejnovější výzkumy předpokládají, že na léčbu PCOS jsou potřeba oba izomery inositolu, které jsou obsažené právě v ovasitolu ve srovnání s inofolicem či nosifolem, které obsahují pouze jeden derivát inositolu.
Pokud máte finance, které chcete do sebe a svého zdraví investovat, osobně bych se přikláněla k vyzkoušení ovasitolu. Já s ním osobní zkušenosti nemám, ale nejnovější publikace na toto téma vypadají velmi přesvědčivě.
Mnoho zdaru a napište mi, jak jste se rozhodla a jakých výsledků jste dosáhla.

3 Michaela Michaela | 16. prosince 2016 v 9:59 | Reagovat

Jani,

děkuji za reakci!
Přečetla jsem na toto téma hromadu medicinských studií a článků, takže jsem se snažila najít přípravek, který by kombinoval myo-inositol i d-chiro v ideálním poměru 40:1. O ovasitolu jsem četla a světe div se, téměř identický přípravek existuje i na českém trhu
http://www.axonia.cz/cs/produkty/d/nosifol-duo-sacky
Novinkou je také inofolic combi, u něho ale jedna kapsle tuším čtvrtinovou gramáž zhruba za stejnou cenu jako Nosifol, takže cenově vychází hůře.
Začínám na tedy na jednom sáčku nosifolu a plánuji si nechat udělat hormonální profil po 2 měsících užívání. Uvidím, jak se budu cítit, možná navýším na jeden sáček ráno a jeden večer.

Nižší dávkování volím protože i moje symptomy nejsou nyní tak vážné, než jak tomu například bylo, když se u mě hormonální nerovnováha objevila poprvé v 16 letech, kdy jsem zažívala šílené padání vlasů a 90 denní cykly, což bylo způsobeno nízkým SHBG.
Mimochodem medicinské studie ukazují, že dlouhodobější užívání hormonální antikoncepce u žen hodnoty SHBG nenávratně mění - u velkého procenta z nich už nikdy neklesnou na původní hodnoty. Což vlastně vypadá jako docela dobrá věc! I mně po deseti měsících od vysazení zůstávají zvýšené (tuším zhruba 65 nmol/L), což je krásně uprostřed referenčních hodnot.
Trápí mě ale málo progesteronu, kvůli němuž mám delší cykly (poslední dva cca 45 dní, do té doby od vysazení cca kolem 30 dní) a v neposlední řadě se u mně začaly projevovat příznaky spánkové apnoe (skřípání zuby a krátké zástavy dechu ve spánku), která je spojena právě s nízkými hladinami progesteronu, který má vliv na regulaci dechu ve spánku, což dále znamená, že nekvalitní spánek dále narušuje funkci žláz s vnitřní sekrecí a máme krásný circulus vitiosus.
Doufám, že by se i tahle nepříjmenost mohla poupravit.

Je mi 20, takže v tuhle chvíli mi jde jen o srovnání cyklu. Děti jdou v tuhle chvíli úplně mimo mě, ale bylo by fajn mít jistotu, že je jednou budu moci mít:).

4 Janča Janča | Web | 23. prosince 2016 v 8:06 | Reagovat

[3]: Míšo, děkuji za informaci o nosifolu, jak jsem psala, po ročním užívání jsem přestala doplněk užívat a tak trochu i pozapomněla sledovat vývoj na českém trhu.
Pokud budete mít možnost, tak bych vám možná doporučila vyzkoušet hormonální jógu, já s ní sice osobně zatím zkušenosti nemám, ale v mém okolí ji cvičí minimálně 3 slečny/ženy a prý je skvělá na srovnání cyklu. Takže když říkáte, že starosti s otěhotněním a dětmi vás netlačí, tak máte jedinečnou možnost experimentovat a zkoušet, co vám vyhovuje a co ne.. Když nic jiného, tak cvičení nikomu neublíží, takže já bych se do toho směle pustila ;-)

5 Bety Bety | E-mail | 16. ledna 2017 v 7:55 | Reagovat

V první řadě velké díky za tento článek i za celý web. Zkusím se zeptat, zda někdo nemá zkušenost: doktor mi na PCOS a neplodnost doporučil Inofolic a zároveň mě poslal na hormonální profil. Uz docela dlouho čekám na mens a stále nic. Tak mě napadlo, jestli mohu Inofolic začít brát uz dřív, ale nevim, zda nemůže ovlivnit právě výsledky horm.profilu. Na netu jsem našla více méně pouze názory typu "ja si myslím, že to výsledky neovlivní", ale nic ověřeného. :-D Diky za reakce ;-)

6 Michaela Michaela | 3. června 2017 v 10:13 | Reagovat

Ahoj,

tak se hlásím po 5 měsících testování Nosifolu a s radostí musím říct, že můj poslední cyklus trval ukázkových 28 dní (snad poprvé v mém životě - cyklus dlouhý 48 dní nebyl výjimkou) a dokonce jsem i něco zhubla:) Určitě budu pokračovat dál a dám vědět. Užívala jsem Nosifol duo plus, jeden sáček denně, většinou ráno. K tomu jsem postupně zvyšovala podíl rostlinných potravin a tak 2x do týdne se jdu proběhnout.

7 Janča Janča | Web | 5. června 2017 v 10:28 | Reagovat

[6]: Ahoj Miso, to jsou skvele zpravy! Velikanska gratulace a drzim palce, aby jsi takto uspesne i pokracovala. Urcite napis, jak se tvoje testovani Nosifolu vyviji dal, moc by me to zajimalo. Dekuji, ze me ctes a drzim palecky pri snazeni ;-)

8 Peťa Peťa | E-mail | 10. ledna 2018 v 23:47 | Reagovat

Ahoj. Já beru inofolic combi a mám naprosto ukázkové cykly v rozmezí 28-32 dní. Dřív jsem to měla šílené. Tím dřív myslim před nasazením antikoncepce. PCO příznaky splňuji ve všech bodech, bohužel.  Evidentně pomáhá a určitě to nejsou vyhozené peníze. Nechci ani vědět, jak.by to vypadalo, kdybych byla bez něj. To bych asi byla jen na zelenině a holila se každý den jak nějaký chlap :(

9 Janča Janča | Web | 12. ledna 2018 v 9:42 | Reagovat

[8]: Ahoj Péťo, jsem ráda, že inofolic funguje! Pokud necvičíš jógu, tak bych doporučila začít i s jógou, nemusí být hormonální, může to být jakýkoliv typ, protože zklidnění hlavy a pravidelné protahování v jógových asánách pomáhá také stabilizaci hormonů.

10 Daniela Daniela | E-mail | 1. března 2018 v 18:22 | Reagovat

Dobrý den.
Moc děkuji za skvělý web. V listopadu mi zjistili PCO, gynekolog mi nasadil na 2 měsíce clostilbegyt a nekontroloval folikuly. Bohužel bez účinku. Nyní čekám do konce května na první konzultaci v Caru. Cykly mám pravidelné, BT mám ukázkovou, ale přesto nevím, zda dochází k uvolňovaní vajíček, nebo jaký je problém. Rozhodla jsem se ještě dát šanci přírodě a objednala jsem si kotvičník a čistý inositol (https://www.myprotein.cz/sports-nutrition/inositol/10530319.html?utm_source=ecrm-dispatch-confirmation&utm_medium=email&utm_campaign=ecrm-dispatch-confirmation&affil=thgemail&shae=t0kMJQ2k4aoBvUi8ghGrWYw%2Bu4v25lfWJ3nSH9cJWvM%3D&sendTime=1519907550&ecrmcid=wkMo1KEyL68xQ4DjNPyQN9dAbjBPl57G&variation=10848192). Postačí tato forma inositolu ve 4g dávce denně? Děkuji

11 Janča Janča | Web | 1. března 2018 v 19:00 | Reagovat

[10]: Dobrý den, začnu od konce s inositolem - je škoda, že není uvedeno, která forma inositolu je v preparátu obsažena, zda se jedná o myo-inositol, d-chiro-inositol ci jejich kombinaci, pravdepodobne to vsak bude pouze myo-forma. Ovsem za pokus nic nedate a 4g rano na lacny zaludek bych urcite zacala uzivat, tim se nic nezkazi.
Dale - pokud vam BT nastoupa behem cyklu, znamena to, ze ovulace probiha a to vzdy den pred jejim navysenim - overila bych si to ovulacnim testem, pripadne ultrazvukem u sveho gynekologa, pokud bude ochotny.
Prijde mi zvlastni, ze vas lekar nechal uzivat clostilbegyt a nekontroloval rust folikulu, protoze mohlo klidne dojit k hyperstimulaci, ktera by vas mohla ohrozit a ani by se na to neprislo. Zvazovala bych zmenu gynekologa, idealne jeste pred navstevou CAR.

12 Daniela Daniela | E-mail | 2. března 2018 v 15:24 | Reagovat

[11]: Ano. To jsem nenapsala, ovulacni testy také vycházejí. K tomuto lékaři jsem šla díky dobrým hodnocením (je to zástupce primáře), ale také jsem rozčarována. Dobrý asi do té doby, dokud nemusí nic řešit. Něco navíc...problem. Bohužel poblíž nikdo schopnější není.  Nechám to asi na odbornících a později uvidím, jestli najdu jiného.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama