Kyselina listová

6. března 2016 v 20:45 |  Dieta
Všem ženám, které se pokouší otěhotnět, se doporučuje alespoň tři měsíce před plánovaným otěhotněním začít baštit kyselinu listovou. V ordinaci svého lékaře se jistě potkáte s řadou multivitamínových doplňků stravy, které se prodávají pod názvem Zdravé miminko, Chytré miminko a podobně. Ovšem pokud si přečtete složení, dozvíte se, že hlavní složkou je kyselina listová. Proto bych vám doporučila, abyste zbytečně nevyhazovaly peníze za drahou listovku, ale koupily si ji jen čistou.

Užívání kyseliny listové se doporučuje hlavně kvůli podpoře zdravého rozvoje nervové soustavy vašeho miminka.

Lékaři dokonce zjistili, že pravidelné užívání kyseliny listové alespoň 6x týdně může pomoci při léčbě neplodnosti. Doporučená denní dávka by měla být 400 mg.

U pacientek s PCOS byly zjištěny zvýšené hladiny homocysteinu, který je spojován s kardiovaskulárními onemocněními a endokrinními poruchami. Kyselina listová může pomoci při snižování hladin hmocysteinu. Podle nedávné studie došlo u žen s PCOS, které užívaly k. listovou po dobu 8 týdnů, ke snížení hladin inzulinu a cholesterolu, zároveň došlo ke snížení plazmatických koncentrací homocysteinu.

Kyslinu listovou najdete kromě v doplňcích stravy také v zelené zelenině, jako např. špenát. A inositol, o kterém jsem již psala zde, se většinou prodává již s přídavkem k. listové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama