Lepek jako možná příčina neplodnosti

24. března 2016 v 15:09 |  Bez lepku
Jak jsem psala včera, právě probíhá summit na téma plodnosti neboli Fertility week. Před malou chvilkou jsem doposlouchala přednášku Dr. Toma O'Bryana s názvem Důležitost bezlepkové diety.

Jak jsem psala již dříve, v poslední době se o bezlepkovém stravování mluví stále více a více, spousta lidí si myslí, že jíst bez lepku je módní styl, spousta lékařů má s bezlepkovým stravováním velké problémy a tvrdí, že jíst bezlepkově není zdravé, pokud nemáte diagnostikovanou celiakii. Pravdou ale je, že pokud nemáte střevní potíže, tak vás většinou na lepek vůbec nikdo nevyšetří. Ovšem jak říká Dr. Tom ve své přednášce, 8 z 9 pacientů se senzitivitou na lepek nemá vůbec žádné střevní potíže a lepek nezatěžuje jejich střeva, ale mozek, játra, ledviny nebo dokonce reprodukční orgány. Dále ve svém příspěvku vypráví o tom, jak cílenou změnou stravování z běžného na bezlepkové dopomohl k otěhotnění nejprve své manželce, později sestavil stravovací plán i pro několik známých, díky čemuž se jim rovněž zadařilo. Důležitou poznámkou, kterou ve své přednášce zmiňuje je to, že spousta z nás do sebe cpe lepek jak na běžícím páse. Na snídani máme chléb či jiný druh pečiva s pomazánkou, uzeninou či sýrem, na oběd si dáme těstoviny nebo omáčku s knedlíkem a k večeři se buď odbydeme párkem s pečivem nebo něčím podobným, na svačinku mezi si dáme nějaký ten muffinek. A vše obsahuje pšeničnou mouku, takže lepek. Výrobků z lepku je okolo nás tolik, že už si bez nich ani nedokážeme představit náš normální den. A přitom právě lepek může být jednou z příčin, proč nemůže řada žen otěhotnět.

Dr. Tom na svém webu www.thedr.com vystaven přehledový článek s názvem Celiac disease and reproductive health, který byl publikovaný v roce 2009 v časopise Praktická gastroenterologie. Článek hned v úvodu zmiňuje, že až 95% Američanů trpících celiakií nebo citlivostí na lepek není vůbec diagnostikováno. Pokud vám lepek ve stravě vadí, měly byste pocítit úvelu již po dvou týdnech, co jej vyřadíte ze svého jídelníčku. Běžnými příznaky celiakie může být objemná stolice, časté zácpy, opožděný růst nebo neplodnost. Pro určení celiakie by s vámi měl doktor probrat vaše příznaky, udělat histologii, sérologii a genetické vyšetření.

Lékař vám stanoví celkovou sérovou hladinu imunoglobulinu IgA a protilátky proti transglutaminase 2 a endomysiu a tímto buď vyloučí nebo potvrdí celiakii. Avšak jak je v přehledu článku uvedeno toto samo o sobě k diagnostice citlivosti na lepek nestačí.

Citlivost na lepek může být rovněž příčinou autoimunitní poruchy štítné žlázy, uvádí se, že 30-43% pacientů trpících autoimunitou štítnice mají problém s lepkem.

A jak název článku napovídá - lepek může snižovat plodnost. Vědci zjistili, u žen, které trpí nevysvětlitelnou příčinou neplodnosti, je 2,5-3,5x vyšší výskyt celiakie než u plodných žen. Citlivost na lepek ovšem nemusí být pouze příčinou neplodnosti jen u žen, ale i u mužů.

Pokud se tedy snažíte otěhotnět a víte, že máte PCOS, nezbývá než doporučit snížit příjem lepku na minimum nebo se ho zcela vzdát. Samozřejmě nemůžete čekat zázraky hned, ale pokud jej vyřadíte z jídelníčku trvale, je tady šance, že se vám podaří dříve či později otěhotnět i bez potřeby metod asistované reprodukce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama