PCOS a ajurvéda

21. března 2016 v 9:04 |  Léčba
Jistě jste se v poslední době zaznamenaly stále častější zájem o jógu, protože přece všechny celebrity si díky józe udržují štíhlou postavu. Zároveň s příchodem jara se zvyšuje počet článků týkajících se detoxikace organismu, protože tělo se nejlépe očistí právě na přelomu ročních období a jaro je pro to ideální. V neposlední řadě se v současnosti hodně hovoří o ajurvédě, tedy systému tradičního indického lékařství. Jak se můžete dočíst na wikipedii, slovo ajurvéda pochází z jednoho z nejstarších jazyků sanskrtu a znamená vědění o životě. Základem léčby jsou ajurvédské bylinné preparáty a ajurvédské léčebné metody, které mají pomoci při lehkých onemocněních a chorobách.

A protože v ajurvédských přístupech můžete najít odpověď na většinu zdravotních problémů, není vůbec zvláštní, že dnes na mě hned po ránu "vyskočil" článek o nejlepších ajurvédských léčebných přístupech pro PCOS.

Které byliny byste tedy mohly použít pro léčbu PCOS a zlepšení symptomů jako je akné, vypadávání vlasů a růst nechtěného ochlupení?

1/ Šatavari (shatavari) neboli chřest hroznovitý. Dle ajurvédy pomáhá šatavari regulovat menstruační cyklus, podporuje vývoj ovariálních folikulů a omlazuje ženské pohlavní orgány. Díky přítomnosti fytoestrogenů napomáhá k udržení normálních hladin inzulinu. Užívá se kořen, který obsahuje řadu účinných látek jako jsou steroly, sarsapogenin, kaempfol, shatavarin I až IV. a zároveň obsahuje řadu minerálů: sodík, měď, draslík, vápník, mangan, nikl, zinek, třísloviny, bílkoviny, coniferin. Slovo šatavari znamená "ta, která má sto manželů".

2/ Mátový čaj (odrůda máta klasnatá) - dle dostupné literatury má mátový čaj výrazné anti-androgenní účinky, díky kterým napomáhá ke snížení hladin testosteronu a napomáhá k redukci růstu nechtěného ochlupení.

3/ Guduchi (chebule srdčitá) - tato rostlina má významné protizánetlivé účinky, což je pro PCOS velkým benefitem, protože jak jsem psala již dříve, PCOS vyvolává v těle mírný chronický zánět. Zároveň napomáhá ke snižování hladin inzulinu a celkově zlepšuje metabolické pochody v těle, povzbuzuje činnost ledvin a jater, má protistresové účinky a mnoho dalších.

4/ Skořice - v roce 2007 byla publikována studie, ve které bylo zjištěno, že podávání extraktu ze skořice redukuje inzulinovou rezistenci. V další dvojitě zaslepené studii z roku 2014 bylo zjištěno, že podávání doplňků s obsahem skořice došlo ke zlepšení menstruačního cyklu u žen s PCOS. Skořice tak může pomoci vyřešit alespoň část problémů týkajících se neplodnosti u žen.

5/ Shatapushpa - jedná se o semínka fenyklu, které jsou dalším významným zdroje fytoestrogenů, které pomáhají k redukci inzulinu a pomáhají odstraňovat zánět. Shatapushpa byla studována rovněž na malém souboru pacientek, u kterých došlo po dvou měsících ke zlepšení potíží provázejících menzes a úpravě cyklu, pokud byl extrakt podáván v kombinaci s Pathadi Kwatha.

6/ Pískavice řecké seno (fenugreek) - pomáhá při kontrole hladin inzulinu, posiluje metabolismus a napomáhá snižovat hladiny cholesterolu. Zároveň ulevuje při kašli, nadýmání a průjmech.

7/ Triphala - tato směs je utvořena ze tří druhů ovoce - amla (indický angrešt), haritaki (vrcholák tříslovinný) a bibhitaki (vrcholák myrobalánový). Triphala pomáhá detoxifikovat organismus a díky látkám, které obsahuje funguje jako účinný antioxidant a díky vitamínu C pomáhá zmírňovat zánět. Zároveň pomáhá při zácpě.

8/ Drmek obecný (chasteberry) - tato rostlina je známá svými účinky vedoucími k srovnání hormonální hladiny a tak účinně pomáhá v léčbě neplodnosti. Pro srovnání menstruačních problémů se doporučuje pít jeden šálek denněpo dobu jednoho měsíce.

9/ Aloe vera - je známá díky řadě svých příznivých účinků. Pravidelné užívání aloe vera pomáhá srovnat menstruační cyklus a zároveň napomáhá k léčbě hormonální nerovnováhy. Aloe vera rovněž pomáhá při zánětech střeva.

10/ Kořen lékořice - lékořice účinně redukuje koncentrace testosteronu.

Pokud nechcete zkoušet jednotlivé byliny postupně, ale raději byste nějaký mix, stojí za zvážení vybrat si některý z ajurvédských čajů. Everest nabízí čaje při absenci menzesu - SHATAPUSHPI, pro uvolnění při menstruačních potížích- APANA, při silné menstruaci - DHATAKI.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama