Trápí vás akné?

28. dubna 2016 v 21:29 |  Diagnostika
Jistě si každá z vás prošla v pubertě těmi nepříjemnými všudypřítomnými pupínky. Bohužel u většiny žen s PCOS diagnózou přetrvávají pupínky i v dospělosti. Vyzkoušela jsem již řadu mycích gelů a masek na obličej v dobré víře, že když to má v názvu slova jako akne stop a podobně, že to jistě zabere. Ze začátku se to vždycky trochu zlepšilo, ale časem se prostě ppupínky vrátily nehledě na to, zda jsem obličej čistila nebo ne. To, že za ně může nějaká hormonální nerovnováha mě vlastně nikdy pořádně nenapadlo a to, že bych jejich počet mohla zmenšit změnou jídelníčku mě nenapadlo už vůbec.

Ve své podstatě, pokud trpíte PCOS máte většinou zvýšenou produkci testosteronu, ten zapříčiní, že vaše pokožka produkuje více mazu, který ucpává póry a vzniká akné. Většinou se stane, že se nám pupínky objevují pořád na podobných místech, zejména na bradě a tvářích. A čas od času samozřejmě zavítá i takový ten tuhý, který roste hluboko pod kůží, bolí a trvá mu strašnou dobu, než zmizí. Pokud jste nenechavky jako já, tak si to samozřejmě vždycky všechno intenzivně rozrýpáte a pak se stydíte vyjít mezi lidi.

Léčba akné je běh na dlouhou trať a ani změna jídelníčku a pojídání potravinových doplňků nám nemusí zaručit, že se ho zbavíme. Můžeme se však pokusit dodržovat několik zásad, které by nám proti akné mohly pomoci, vypůjčila jsem si je jak jinak než od Tarryn:

1/ Mějte pod kontrolou svou produkci testosteronu - klíčové je správně se stravovat, hlavně vynechat mléčné produkty.
2/ Zaměřte se na snížení zánětu - jelikož je PCOS zánětlivé onemocnění, je potřeba stravovat se tak, abychom zánět co nejvíce zmírnily. K tomu výborně poslouží protizánětlivé potraviny jako je losos (obsahuje omega-3), borůvky, brukvovitá zelenina (květák, brokolice), kurkuma, zázvor a další.
3/ Léky - pokud je akné způsobeno hormony, dá se léčit pilulkami - třeba antikoncepcí, kterou ovšem nebudete užívat, pokud se snažíte otěhotnět, nebo spironolakton - což je diuretikum, které pomáhá léčit ztrátu vlasů a akné.
4/ Správný výběr kosmetiky - tento bod Tarryn nezmiňuje, ale výběr kosmetiky je strašně důležitý. Můžete zkoušet vše, co drogérie nabízí, ale pokud se snažíte řešit váš zdravotní problém správnou a vyváženou stravou a přírodními potravinovými doplňky, měly byste se zamyslet i nad přírodní kosmetikou. Já si před asi 4 měsíci koupila mannamýdla na akné a musím říct, že pravidelné používání těchto mýdel mi hodně pomohlo a akné jsem se sice zatím úplně nezbavila, ale rozhodně mám obličej méně pupínkatý než dříve - báječný pocit :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama