N-acetylcystein

10. května 2016 v 7:15 |  Dieta
N-acetylcystein (NAC) je jednou z látek, která pomáhá proti inzulinové resistenci, je takzvaným inzulinovým senzitizérem. Je odvozen od důležité aminokyseliny cysteinu, ze které vzniká v těle nejdůležitější antioxidant glutathion. Zvýšením koncentrací glutathionu v těle zvyšujete ochranu svých buněk před reaktivními oxidačními produkty a chráníte se před poškozením vaší DNA a vznikem rakoviny. NAC působí rovněž jako protizánětlivá sloučenina.

Ženy s PCOS jsou náchylnější k oxidačnímu stresu, a proto potřebují zvýšený příjem antioxidantů oproti zbytku populace. Glutathion a NAC díky svým silným antioxidačním vlastnostem může být účinný v ochraně před oxidačním stresem. NAC může dále pomoci k snížení zánětlivých reakcí, inzulinové rezistence, zlepšit schopnost organismu se detoxikovat a rovněž zlepšit vaši plodnost a schopnost ovulovat.

Podle nedávné studie se zdá, že léčba pacientek s inzulinovou resistencí kombinací NAC, kys. listové a inositolu může vést k zlepšení ovariální funkce a zvýšení schopnosti ovulace.

A jak konkrétně pomáhá NAC v boji s vaší diagnózou? To se dozvíme v článku od PCOSdivy:

1/ Zlepšuje inzulinovou senzitivitu a může pomoci při snižování hmotnosti.

2/ Snižuje hladiny testosteronu a index volných androgenů. Zároveň může sloužit ke zlepšení problémů s akné, růstem nechtěného ochlupení a vypadávání vlasů.

3/ Zlepšuje pravidelnost menstruačního cyklu a četnost ovulace.

4/ Podporuje kvalitu oplození schopných vajíček. Tím, že NAC zvýší intracelulární (vnitrobuněčné) koncentrace glutathionu může zlepšit kvalitu vajíček. Pacientky užívající NAC 6 týdnů před plánovaným IVF měly kvalitnější vajíčka a embrya ve srovnání s pacientkami na metforminu.

5/ Snižuje celkový a LDL cholesterol. Malým bonusem je, že NAC zlepšuje lipidový profil u pacientek s PCOS.

A jaké je jeho doporučené dávkování? 3x denně 600 mg. Abyste se vyhnuly jakýmkoliv nežádnoucím, zejména zažívacím, potížím, doporučuje se užívání preparátu s jídlem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama