N-acetylcystein

10. května 2016 v 7:15 |  Dieta
N-acetylcystein (NAC) je jednou z látek, která pomáhá proti inzulinové resistenci, je takzvaným inzulinovým senzitizérem. Je odvozen od důležité aminokyseliny cysteinu, ze které vzniká v těle nejdůležitější antioxidant glutathion. Zvýšením koncentrací glutathionu v těle zvyšujete ochranu svých buněk před reaktivními oxidačními produkty a chráníte se před poškozením vaší DNA a vznikem rakoviny. NAC působí rovněž jako protizánětlivá sloučenina.

Ženy s PCOS jsou náchylnější k oxidačnímu stresu, a proto potřebují zvýšený příjem antioxidantů oproti zbytku populace. Glutathion a NAC díky svým silným antioxidačním vlastnostem může být účinný v ochraně před oxidačním stresem. NAC může dále pomoci k snížení zánětlivých reakcí, inzulinové rezistence, zlepšit schopnost organismu se detoxikovat a rovněž zlepšit vaši plodnost a schopnost ovulovat.

Podle nedávné studie se zdá, že léčba pacientek s inzulinovou resistencí kombinací NAC, kys. listové a inositolu může vést k zlepšení ovariální funkce a zvýšení schopnosti ovulace.

A jak konkrétně pomáhá NAC v boji s vaší diagnózou? To se dozvíme v článku od PCOSdivy:

1/ Zlepšuje inzulinovou senzitivitu a může pomoci při snižování hmotnosti.

2/ Snižuje hladiny testosteronu a index volných androgenů. Zároveň může sloužit ke zlepšení problémů s akné, růstem nechtěného ochlupení a vypadávání vlasů.

3/ Zlepšuje pravidelnost menstruačního cyklu a četnost ovulace.

4/ Podporuje kvalitu oplození schopných vajíček. Tím, že NAC zvýší intracelulární (vnitrobuněčné) koncentrace glutathionu může zlepšit kvalitu vajíček. Pacientky užívající NAC 6 týdnů před plánovaným IVF měly kvalitnější vajíčka a embrya ve srovnání s pacientkami na metforminu.

5/ Snižuje celkový a LDL cholesterol. Malým bonusem je, že NAC zlepšuje lipidový profil u pacientek s PCOS.

A jaké je jeho doporučené dávkování? 3x denně 600 mg. Abyste se vyhnuly jakýmkoliv nežádnoucím, zejména zažívacím, potížím, doporučuje se užívání preparátu s jídlem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | E-mail | 13. února 2018 v 19:53 | Reagovat

Ahoj, díky za fajn blog! Narazila jsem na něj teprve před pár dny a musím říct, že příspěvky jsou zpracovány moc hezky a čtivě. O PCOS jsem toho přečetla docela hodně, ale na N-acetylcystein jsem zatím nenarazila - zkoušela jsi ho užívat? Jak dlouho a s jakým efektem?
Máš zkušenost s metforminem? Narazila jsem na odborný článek, kde se doporučoval 4-6 týdnů před stimulací Clostilbegytem.

2 Janča Janča | Web | 14. února 2018 v 23:18 | Reagovat

[1]: ahoj Péťo, moc děkuji za komentář. NAC jsem testovala, když jsem byla v Americe - moje zkušenosti jsou popsané zde: http://pcos.blog.cz/1606/z-vlastni-zkusenosti-n-acetylcystein a zde: http://pcos.blog.cz/1609/ozkouseno-za-vas-n-acetylcystein-pokracovani
Každá z nás ale dle mého může reagovat jinak.
A k metforminu - studie o jeho účincích při kombinaci s clostilbegytem jsem také četla. V některých byla kombinace účinnější, v jiných bihužel k rozdílu nedošlo. Metformin je lék na diabetes, předepisuje se zejména ženám s PCOS, které trpí buď cukrovkou nebo obezitou. Já osobně s ním zkušenosti nemám, ale můžeš se přeprat svého gynekologa, co si o jeho užívání při stimulaci myslí. Já sama za sebe říkám - čím méně chemie, tím lépe pro organismus.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama