Čemu se vyhnout nebo vzdát při PCOS

20. června 2016 v 6:55 |  Léčba
Už vidím, jak čtete nadpis tohoto článku a jen s hrůzou přemýšlíte, co vám budu chtít zakázat a vymluvit tentokrát. Ačkoliv se to asi dle velké části mých příspěvků nezdá, tak PCOS neznamená konec světa, jen je několik základních věcí, na které bychom si měly dávat větší pozor a je několik věcí, se kterými bychom se měly raději rozlučit, pokud chceme zmírnit symptomy tohoto onemocnění. Inspiraci jsem tentokrát načerpala z tohoto článku.

Takže čemu je lépe se vyhnout?

1/ Kouření. Jak jistě všechny víte, tak kouření zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, aterosklerózy a cukrovky. A jak jsem již dříve zmiňovala - PCOS je rizikový faktor pro tato onemocnění. Vážně to riziko chcete ještě zvyšovat tím, že si zapálíte?

2/ Jídlu bohatému na cukry. Jak jsem již psala, PCOS může souviset i s inzulinovou rezistencí. To znamená, že naše tělo tráví postravu a především cukry trochu jinak, než kdybychom byly zdravé. Pokud se nebudeme hlídat, tak tato porucha může vyústit v cukrovku a nebo ještě daleko horší komplikace. Tudíž bychom si měly pečlivě hlídat, co jíme a vybírat si jídlo s nižším obsahem cukrů a hlavně úplně maximálně omezit zpracované potraviny.

3/ Válení se. O důležitosti pohybu při PCOS jsem již psala zde. Zároveň jsem v článku psala, že není podstatné, jaký pohyb si vyberete, ale že se budete hýbat, proto nebuďte líné, nebuďte za pecivály a šup šup, začněte s nějakým cvičením Mrkající

4/ Oddalování schůzek s lékařem. Periodické prohlídky u lékaře jsou velmi důležité a to jak u praktického, tak zubaře nebo gynekologa. Zejména pokud trpíte neplodností a léčíte se s ní pod dohledem vašeho lékaře, je potřeba, abyste na schůzky docházely pravidelně a nehledaly výmluvy, proč to vlastně nechvátá a týden až dva to klidně počká.

5/ Nesledování menstruačního cyklu. Nepravidelný menstruační cyklus může zvyšovat riziko rakoviny endometria. Je důležité si pravidelně zaznamenávat počátek každého menzesu. Občas je člověk v jednom kole a snadno zapomene, ale alespoň první den bychom si měly udělat poznámku do mobilu, kalendáře. Navíc v součastnosti je to o dost jednodušší díky velkému množství aplikací do vašich chytrých telefonů. (Osobně mám vyzkoušeno Clue a MyDays) Pokud se vám často stává, že vám menzes vynechá, nebo máte mezi jednotlivými cykly 40, 50 nebo více dní, rozhodně byste měly vyhledat lékaře.

6/ Ignorování symptomů. Nebojte se zeptat se vašeho lékaře, zda vám může doporučit nějakou léčbu na zmírnění vašich symptomů, například akné. A pokud léky nebudou zabírat, vůbec se nebojte svěřit se vašemu lékaři. Existuje mnoho způsobů, jak léčit symptomy PCOS, proč některé nevyzkoušet, zda právě vám tento přístup nepomůže?

7/ Podceňování spánku. Spánek je důležitý, jeho nedostatek může narušit vaši hormonální rovnováhu a třbea způsobit, že budete víc hladové a svůj hlad budete zahánět konzumací nezdravého jídla. Dostatek spánku vám naopak může s hubnutím pomoci. Zdravý spánek by měl trvat 6-8 hodin.

8/ Nepravidelné užívání léků. Pokud vám váš lékař předepíše nějaké léky, a to ať už léky na cukr nebo antikoncepci, neměly byste si upravovat dávkování a užívá dle svého. Pokud vám lék nevyhovuje a je vám špatně, řekněte to svému lékaři a dávkování upravte až na základě jeho doporučení, ne dle svých představ.

9/ Ignorování symptomů deprese. Ženy s PCOS jsou náchylnější k tomu, že se u nich vyvinou deprese. A deprese není jen ten pocit, že se nám nechce nic dělat, protože zrovna dneska venku prší. Jedná se o závažný psychický i zdravotní problém. Pokud pociťujete dlouhodobě úzkost, strach, zdá se vám, že nejste šťastné a nic vás nerozveselí, závratně hubnete nebo přibíráte, máte potíže s jídlem a spánkem, nebojte se vyhledat radu psychologa. Třeba o nic nejde, ale je lepší to podchytit hned v začátku, nepodceňujte svoje pocity.

10/ Nechávání si všeho pro sebe. Naučit se bojovat s PCOS může být pro mnohé z nás velikou výzvou. Některé z nás však nejsou natolik silné, aby si s touto diagnózou poradily samy bez pomoci. A řekněme si to na rovinu, pokud se někomu nesvěříte, tak vám nikdo nepomůže. Jen málokdo se dovtípí, že děti nemáte ze zdravotních důvodů, když o nich nebudete mluvit. Proto je skvělé se někomu se svým problémem svěřit, probrat svoje podezření s lékařem, případně si na internetu vyhledat nějakou podpůrnou skupinu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama