Jakou si můžete naordinovat dietu při PCOS?

24. června 2016 v 17:43 |  Dieta
Sice se stále neví, co přesně syndrom polycystických vaječníků způsobuje, ale víme, že postihuje zhruba 5-10% žen v reprodukčním věku. Toto číslo bude s největší pravděpodobností ale daleko vyšší, protože PCOS stále nepatří mezi rutinně vyšetřovaná onemocnění a často se na něj přijde až v okamžiku, kdy se žena snaží otěhotnět.

Jednou z příčin, proč se na to nepřijde dříve je například to, že gynekologové na pravidelných zdravotních prohlídkách neprovádějí ultrazvuky, ale také to, že si mladé dívky nechají předepsat antikoncepci a užívají ji prakticky až do doby, kdy se rozhodnou otěhotnět. Hormonální antikoncepce nám udržuje pravidelný cyklus, a proto snadno přehlídneme fakt, že náš vlastní cyklus není ani trochu pravidelný, což je jeden ze symptomů signalizující problém. Navíc hormonální antikoncepce může také zapříčinit to, že se našemu hormonálnímu systému nepodaří dostatečně dozrát, a pak nás trápí neschopnost otěhotnět.

První věc, která by nám mohla pomoci se zmírněním symptomů PCOS a na cestě za úspěšným otěhotněním je změna způsobu stravování a celkově změna životního stylu. A jaké stravování tedy ideálně vybrat? Přeložla jsem pro vás další článek, který se tímto tématem zabývá. Vědci se snažili porovnat účinnost diety nízko-glykemické, bohaté na proteiny, tuky, s nízkým kalornickým příjmem a proti-zánětlivé. Je známo, že u žen, které trpí PCOS by v první řadě měla pomoci redukce váhy - tedy pokud nemáte podváhu.

Aby to nebylo jednoduché, tak rovnou říkám, že neexistuje univerzální přístup ke stavování při PCOS. Každá jsme jedinečná a unikátní a tím pádem každé z nás bude vyhovovat jiná skladba diety, ale zde vám popíšu alespoň základní přístupy, které dle mého stojí minimálně za zvážení. Pokud máte čas, tak rozhodně i za vyzkoušení..

1/ Vysoko-proteinová dieta. Vysoko-proteinová dieta vedla u žen s PCOS k redukci jejich hmotnosti a to po 6ti měsících jejího dodržování. Vědci se domnívají, že je proto pro část žen s touto poruchou daleko uspokojující jíst stravu bohatou na proteiny. Jako možné vodítko, jak s touto dietou začít bych vám doporučila třeba dietu dle Dukana. Sice je v poslední době hodně zatracována a dokonce jsem zaznamenala několik článků o tom, že dieta je zdravý nebezpečná, ale já sama jsem ji vyzkoušela a zhubla jsem díky ní 5 kg. Volila bych ji jako začátečnickou, pokud zatím neplánujete rodinu a chcete jen zhubnout a dát správný, zdravý směr vašemu stravování. Důvod je prostý - dieta je totiž založena z velké části na konzumaci nízkotučných mléčných výrobků. Pokud již nějakou dobu jíte bez lepku a mléka, tak rozhodně Dukanova dieta by pro vás byl krok zpět. V takovém případě bych asi doporučila spíše Paleo.

2/ Dieta zaměřená na potraviny s nízkým glykemickým indexem. Pokud máte v těle vysoké koncentrace inzulinu a trpíte nadváhou, měla by vám pomoci při snižování váhy dieta zaměřená na konzumaci potravin s nízkým glykemickým indexem, tedy dieta obdobná té, která je doporučována lidí s diabetem. Po roce dodržování této diety došlo u žen s nadváhou k redukci jejich váhy a zároveň ke zlepšení pravidelnosti jejich menstruačního cyklu.

3/ Proti-zánětlivá dieta. Nejnovější výzkumy přišly s tím, že nejúčinnější dietou pro odstranění tuku z oblasti břicha je proti-zánětlivá dieta, která je založena na DASH dietě (z anglického dietary approaches to stop hypertension, tedy dietní přístup proti vysokému krevnímu tlaku). Pacientky, které držely DASH dietu po dobu 2 měsíců nejen zhubly tuk z břišní oblasti (tedy té, která nás trápí nejvíce), ale zároveň u nich došlo ke zlepšení inzulinové rezistence, snížení prozánětlivých markerů a celkové zlepšení krevního lipidového profilu.

Je tedy možné, že se v dohledné době dopracujeme k doporučení nějaké fungující diety pro PCOS. Zatím lze snad jen konstatovat, že kombinace proti-zánětlivé diety společně s konzumací potravin s nízkým glykemickým indexem by mohla být ta pravá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majda Majda | Web | 1. září 2017 v 9:39 | Reagovat

Diety s vysokým obsahem proteinů se mi také osvědčily.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama