Jakých chyb se dopouštíme při cvičení?

9. června 2016 v 19:25 |  Cvičení
Pro dnešek jsem se rozhodla opět vybrat článek na téma cvičení a to hned ze dvou důvodů - hodně z nás se prostě málo hýbe, nebudeme si nalhávat, že ne; a za druhé - každá z nás očekává výsledky nejlépe přes noc, a když se neobjeví, tak to velmi rychle vzdáváme a u cvičení nevydržíme, takže se pak náš boj proti PCOS stává daleko těžším.

Jak jsem již psala dříve, většina z nás má problém s redukcí váhy, i přes to, že se hodně snažíme.. Občas možná až moc. A výsledky nepřicházejí, což je pro nás samozřejmě demotivující a s cvičením pak švihneme, nebo si řekneme, dneska se mi nechce, tak budu cvičit až zítra, to stejné si řekneme zítra a tak dále, až s cvičením úplně přestaneme, což je samozřejmě ta největší chyba, kterou můžeme v našem případě udělat. I kdyz kolem sebe vidíme spoustu známých a kamarádek, které jsou štíhlé i bez cvičení, my máme prostě tu smůlu, že máme PCOS, které nám nedaruje nic zadarmo, tedy nejen krásnou postavu, ale bohužel ani těhotenství. S tím se prostě musíme smířit hned na začátku a musíme se tomu umět postavit - a samozřejmě důležité je začít správnými návyky - tedy cvičení a stravování. I kdybychom se vykašlaly na jakékoliv potravinové doplňky a vitamíny - cvičení a správné stravování musíme dodržovat!

Dnes jsem narazila na článek od Eriky, který popisuje nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při cvičení.

1/ Nejsme dostatečně trpělivé. Mějte na paměti, že trpíte PCOS a prostě ve vašem případě to hubnutí nepůjde během týdne jako to jde vaší nejlepší kamarádce, které stačí jít do fitka jednou za rok a má dole všechna přebytečná kila. Musíte si udělat cvičební a stravovací plán, kterého se budete držet. Hubnutí je v našem případě běh na dlouhou trať a výsledky nemůžeme očekávat dříve než po měsíci, a raději si neslibujte ani ten měsíc a spíše vezměte sport jako váš nový životní styl. A pokud se vám po třech měsících nebo půl roce konečně bude zdát, že jsou vám vaše oblíbené džíny volnější, tak mějte radost a pochvalte se. Velmi špatným přístupem je, když si budete každý týden měnit tréninkový plán, protože to se také může stát, že se výsledků prostě nedočkáte, takže se spíš věnujte jedné nebo dvěma aktivitám, avšak rutinně, s železnou pravidelností. A jako marker úspěchů při sportu neberte jen ručičku na váze, ale zkuste se změřit v pase, přes prsa, zadek a koukejte na centimetry. Já jsem třeba jednou zkoušela zhubnout a ačkoliv šla ručička na váze dolů, tak jsem špatně posilovala břicho a v pase se nic neměnilo. Pro změnu po zjištění mé diagnózy jsem začala s kombinací kardio, pilates a jógy a váha se sice skoro nikam nepohnula, ale v pase jsem dala dolů 10 cm. Co myslíte - která z těchto dvou změn mi udělala větší radost?

2/ Máme nastavený nereálný cíl. A tady se nejdná jen o to, že víme, že nám hubnutí nejde a přesto si chceme předsevzít, že letos zhubneme 10 kg, i když samy dobře víme, že i kdybychom zhubly jen 5 kg a tu váhu si udržely, tak by to pro nás byl úspěch. Ale jde i o to, že si vybíráme špatně délku tréninku. Pak jsme na sebe jen zbytečně naštvané, že se nám nepodařilo náš tréninkový program dodržet a že jsme cvičení vzdaly. Například je naprostá blbost rozhodnout se, že budu vstávat každý den ve 4 nebo 5 ráno, abych hodinu někde běhala nebo cvičila, když moc dobře vím, že mi ranní vstávání nevyhovuje. Raději si zvolte kratší, třeba 30ti minutový trénink. Vždy se pokuste pracovat s časem, který reálně máte, nesnažte se nacpat si do vašeho programu cvičení, na které nemáte čas, protože vás to akorát odradí a pravděpodobně u cvičení nevydržíte příliš dlouho.

3/ Zapomínáme na silový trénink. Je to možná divný požadavek, chcete zhubnout a já vám tu píši, že byste měly dodržovat silový trénink. Vždyť vám přece narostou svaly a vaše váha tím půjde nejspíš lehce nahoru. To je pravda, nicméně - svaly jsou dlouhé a štíhlé, oproti tuku, který je prostě "tlustý", takže sice možná budete o trochu těžší, ale měly byste být štíhlejší. Navíc - svalová hmota umí lépe nakládat s inzulinem a celkově hospodařit s cukry lépe než tuk, takže proto bychom se silovému tréninku neměly vyhýbat, protože správné hospodaření s cukry je pro nás velmi důležité.

4/ Snažíme se pálit kalorie. Tohle známe asi všechny - říkáme si, že přece když si dáme večer skleničku vína, nebo dvě, nebo si dáme pár kostiček čokolády, tak se přece nic neděje, jen si zítra půjdeme zaběhat na trochu delší dobu, než běžně. Ale musíme si uvědomit, že cvičení by pro nás nemělo být trestem za to, že jsme se včera přejedly nebo si daly nějakou zakázanou potravinu. Cvičení by mělo být naším pravidelným rituálem, který si užíváme a ne u něj trpět.

Snažte se proto najít si cvičení, které vás bude bavit, ke kterému se s radostí budete vracet, i když nevidíte výsledky. Nebuďte na sebe s výsledky příliš tvrdé, mějte se rády. I hodinová procházka je účinná, pokud se zrovna necítíte na to, abyste někde běhaly nebo se třeba kvůli své postavě stydíte jít do posilovny. Mějte se rády!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama