PCOS neovlivňuje jen nás

16. června 2016 v 17:47 |  Diagnostika
Dosud byly všechny moje články o tom, že já a pravděpodobně i vy, mé čtenářky, trpíme PCOS a jak tento zdravotní problém řešit, abychom byly schopné otěhotnět. Nicméně nutno podotknout, že PCOS se netýká jen nás samotných, ale i našeho okolí. A nejvíce může bohužel tato diagnóza ovlinit naše nejbližší, především naše dcery. Přesná příčina vzniku PCOS dosud není známa, ale jisté je, že je nějakým způsobem geneticky ovlivněná. K rozvoji PCOS máme totiž vyšší předpoklady, pokud mají stejnou diagnózu naše matky nebo sestry.

Měly bychom proto naše dcerky v rámci zasvěcování do menstruačního cyku a dospívání, informovat i tom, že je klidně možné, že nebudou mít pravidelnou menstruaci, s intervalem 28 dní, jak se učí ve škole v rámci sexuální výchovy. Samozřejmě cyklus pravidelnost cyklu neovlivňuje jen PCOS, ale pokud vyloučíme možné poruchy nadměrné přibírání nebo naopak hubnutí, nadměrné cvičení, těhotenství, stres a deprese, tak nám jako jediná další možnost zbývá hormonální nerovnováha nebo právě PCOS.

Se zpovědí jedné ženy, která se léčí s PCOS již více než 8 let, úplně soucítím a pamatuji si na moje první menstruace. Začala jsem krvácet před mými 15tými narozeninami a moje cykly byly nejenom nepravidelné, ale navíc krvácení trvalo neskutečně dlouho, 10-14 dní byl standard. A ze začátku bylo krvácení vždy velmi silné a tudíž jsem s sebou vložky musela nosit úplně všude a nebylo výjimkou, že jsem je měnila každou hodinu. Přišlo mi to odporné a navíc velmi nepříjemné, když jsem se musela pořád hlídat, abych náhodou vložku nezapomněla vyměnit a neušpinila si oblečení.

Jelikož je to již více než 15 let a o PCOS se tenkrát nemluvilo, tak mi moje gynekoložka jako jedinou možnost léčby nabídla antikoncepci. Ano, je to volba, ale pokud bych se měla rozhodovat znova, už bych si ji předepsat nenechala. Sice jsem měla díky antikoncepci pravidelný cyklus, prakticky na minutu, a trvala vždy 5 dní, ale testování různých druhů antikoncepcí mě úplně odrovnávalo, protože jsem vždy na začátku cyklu trpěla neskutečnými křečemi, některé cykly byly dokonce tak bolestivé, že jsem nebyla schopná jít den nebo dva do školy. Očekávala jsem, že budu brát antikoncepci, která nebude mít tyto vedlejší účinky, ale bohužel po vystřídání asi 6ti různých druhů jsem se smířila s tím, že první tři dny zvládám jen díky ibalginu.

Až se vaše dcerka bude blížit do věku, kdy by měla začít menstruovat, pamatujte na to, že by možná mohla mít stejný problém jako vy samy a zkuste jí vysvětlit, že správné stravování by mohlo být správnou volbou právě pro ni. Přijde mi daleko snazší se s tímto smířit ve 14ti než čekat do 30ti, co říkáte?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Barbora Barbora | 15. března 2017 v 14:53 | Reagovat

Dobrý den, děkuji za Váš fajn blog:-) Pro ostatní čtenářky přidám ještě jednu informaci - vysoké hladiny mužských hormonů v našem těle mohou být rizikový faktor pro poruchy autistického spektra. Můj první syn byl počat mezi injekcemi k vyvolání už dva roky stagnující menstruace, později byl diagnostikován Aspergerův syndrom (podle některých super mužský mozek). Mnoho anglických zdrojů mluví o tom, že toto zvýšené riziko existuje, a lze jej správnou péčí v těhotenství snížit... Chlapců s autismem je násobek oproti dívkám. PCOS se tedy netýká zdaleka jen dcer. Všem, kdo si přejí otěhotnět, přeji brzy zdravé miminko:-)

2 Janča Janča | Web | 16. března 2017 v 9:42 | Reagovat

[1]: Dobrý den Báro, děkuji vám za čtení mého blogu a i za váš příspěvek. O tomhle riziku jsem zatím nikde nečetla, takže děkuji za námět k dalšímu hledání a zkoumání literatury. Váš příspěvek mě jen více utvrdil v tom, že svoje úsilí vynaložím více na hormonální jógu a mou lékařkou doporučené IVF ještě odsunu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama