Nopál

7. července 2016 v 17:52 |  Bez lepku
Nastal čas napsat další článek o bezlepkové plodině. Tentokrát vás seznámím s nopálem neboli opuncií. Název opuncie jste již jistě slyšeli. Jedná se o kaktus původem ze Střední Ameriky. Jak je uvedeno na serveru prostezdravi:

"Nopál obsahuje vitamíny A, B1, B2, C a B3 (PP neboli nyacin). Z minerálů v něm najdeme vápník, hořčík, draslík, železo, křemík, sodík a mangan. Velmi se cení pro zvýšený obsah aminokyselin a nemalé množství vlákniny. Nopál je kvalitní antioxidant, mohou za to pektiny, které omezují vznik volných radikálů a urychlují detoxikaci organismu."

Má řadu velmi prospěšných účinků, mezi nimiž je například jeho účinky proti žaludečním vředům, ateroskleróze, je účinný proti úzkostem, měl by působit proti hyperglykémii, hyperlipidémiím. Díky vysokému obsahu vlákniny napomáhá proti zácpě a měl by pomáhat i při hubnutí. Zní to jako velmi užitečná rostlina, co říkáte. No a dalším velkým benefitem, který je pro nás ještě více žádoucí je, že je zcela bezlepkový.

No a kde jinde pořídit mouku z nopálu než v obchodě bezlepkova.com, že? Usmívající se Pokud holdujete chlebu, tak si můžete zakoupit směs azték, ve které už je nopálová mouka přímo obsažená. A pokud hledáte nějakou inspiraci, co z takové mouky upéci, tak vám mohu doporučit palačinky nebo tyčinky od histaminovékašulky. Případně, kdyby vás napadlo něco vlastního, tak mi do komentářů přidejte recept.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 7. července 2016 v 18:08 | Reagovat

No a zrovna my máme opuncii v květináči. Nedovedu si představit, že by z toho byla mouka. Ale kdyby se to nějak usušilo... Ne, já si počkám, až pokvete. Třeba se mi to podaří opylit a budu tam mít plod.

2 Janča Janča | 7. července 2016 v 23:06 | Reagovat

[1]: Na Žižkově jsem našla pekařství, které má nopálové pečivo, bohužel základ je ale žitná a pšeničná mouka, takže jsem to nemohla otestovat. A třeba nymburský pivovar Postřižiny dělal nopálové pivo. Ale samozřejmě mouka se vyrábí z kaktusu, možná je dobrá varianta nechat opuncii raději vykvést a nopálovou mouku si objednat online nebo mouky od bezlepkova.com prodávají v globusu, sklizeno nebo countrylife.

3 Jindra Z. Jindra Z. | Web | 8. července 2016 v 14:20 | Reagovat

Nopál máme doma, ale na mouku z toho se moc necítím... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama