Proč mohl váš lékař PCOS přehlédnout?

25. července 2016 v 23:06 |  Diagnostika
Dneska mi padl do ruky článek od Tarryn o tom, jak je možné, že u některých z nás prostě doktoři PCOS úplně přehlídnou. Je to sice smutné a pro nás je pak těžké se s tím vyrovnávat v pozdějším věku, ale bohužel, stát se to může. Takže jak to tedy je?

Nejprve jen na zopakovanou - diagnostika PCOS se provádí na základě Rotterdamských kritérií, které jsou celkem 3 a pro diagnózu PCOS se u vás musí potvrdit alespoň dvě z těchto 3 příčin:

1/ Nepravidelný menstruační cyklus
2/ Znaky zvýšených mužských pohlavních hormonů (akné, růst nežádoucího ochlupení, plešatění)
3/ Mnohočetné folikuly na vaječnících (lze stanovit ultrazvukem)

Pokud u vás má lékař podezření na PCOS, měl by vám provést vnitřní ultrazvuk a nabrat krev na hladiny mužských pohlavních hormonů.

A nyní tedy k důvody, proč může dojít k přehlédnutí diagnostiky PCOS právě u vás.

1/ Nemáte nadváhu. Ženy s PCOS často trpí nadváhou, takže pokud nemáte nadváhu, může se váš lékař domnívat, že PCOS mít nemůžete, ale to je chyba. Váha není kritériem pro diagnostiku PCOS.

2/ Máte pravidelný cyklus. Pravidelnost vašeho cyklu je jen jedním z kritérií PCOS, takže můžete mít cyklus v pořádku, ale přesto můžete mít mnohočetné folikuly na vašich vaječnících a zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů.

3/ Nemáte problém s otěhotněním. Problém otěhotnět není u všech žen s PCOS, ačkoliv se na PCOS přijde často právě z tohoto důvodu.

4/ Nemáte mnohočetné folikuly na vašich vaječnících. Opět platí, že stačí splňovat 3 příznaky z Rotterdamských kritérií.

5/ Ve vaší rodině se PCOS dosud nevyskytlo. Ačkoliv je PCOS částečně geneticky podmíněné, může se stát, že žádná z žen ve vaší rodině touto diagnózou netrpěla, nebo u ní nebyla diagnostikována.

6/ Nemáte akné nebo nechtěné ochlupení. Nemusíte mít zvýšené mužské pohlavní hormony k tomu, abyste měli mnohočetné folikuly na vašich vaječnících a nepravidelný cyklus.

7/ Užíváte hormonální antikoncepci. Hormonální antikoncepce je schopná snadno zamaskovat příznaky PCOS a to se může na plno projevit až v okamžiku, kdy ji vysadíte a snažíte se otěhotnět.

8/ Žádný z lékařů, kterého jste navštívili, nediagnostikoval PCOS. Ačkoliv se o PCOS mluví stále více a více, tak se stále může stát, že právě váš lékař o této diagnóze nic neví.

A z mé osobní zkušenosti ještě jeden vykřičníček na téma lékař - váš lékař vám nedělá pravidelně ultrazvuk. To se stalo mě, moje gynekoložka mi ultrazvuk za 15 let, co jsem k ní chodila, neudělala nikdy!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kájina Kájina | Web | 26. července 2016 v 9:01 | Reagovat

To je zajímavé, tak nějak o tom vůbec nevím..

2 Janča Janča | Web | 26. července 2016 v 9:17 | Reagovat

[1]: PCOS je komplexní problém a může se projevovat akné i v dospělosti, růstem nechtěných chloupků (mě třeba rostou na dvou místech na bradě), nebo pleškou. Dále mohou být ženy obézní a i přes velkou snahu mohou mít problém s hubnutím. Pokud si myslíte, že byste mohla mít PCOS, poraďte se se svým gynekologem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama