Hlídáme si ovulaci s PCOS

3. srpna 2016 v 22:05 |  Snažíme se o mimi
Dneska se dostáváme k tématu, o kterém si myslím, že bude zajímat téměř každou z vás, nebo minimálně ty, které se snaží otěhotnět. Jedná se o ovulaci, protože jak jistě víte, bez ovulace neotěhotníte. A protože jedním z příznaků PCOS je chybějící nebo jen minimální ovulace, je potřeba, abychom si ovulaci hlídaly a zvýšily tak šanci přirozeného otěhotnění.

U zdravých žen probíhá ovulace každý měsíc, zpravidla okolo 15-tého dne cyklu. Vajíčko se uvolní z folikulu a následně putuje vejcovodem směrem do dělohy. Během své cesty může být oplozeno spermií. Na oplodnění má spermie asi tak 12-24 hodin, což jistě uznáte, není mnoho. Takže pokud trpíte PCOS a víte, že ne každý cyklus je u vás ovulační, asi pravděpodobně chcete vědět, zda to tento měsíc může vyjít nebo ne.

Ovulaci můžeme sledovat různými způsoby. Prvním jsou testy - vypadají jako ty těhotenské - namočí se do moči a čeká se na jejich vyvinutí. tyto proužky jsou založeny na sledování vzestupu luteinizačního hormonu v moči. K vzestupu tohoto hormonu dochází zpravidla 12-48 hodin před ovulací. PCOSdiva uvádí, že okno, kdy můžeme testovat pomocí proužků se dá snadno vypočítat podle délky cyklu, tak že odečteme od počtu dní číslo 17 a tím určíme první den, kdy testujeme (cyklus dlouhý 29 dní - začneme testovat od 12-tého dne). Já osobně vím, že moje cykly jsou neovulační, takže když jsem používala proužky, testovala jsem každý den cyklu, ale musím říct, že je to docela stresující, vidět každý den negativní výsledek. Musím ale i zdůraznit, že PCOS je spojeno s vyššími hladinami LH, takže je možné, že u některých z nás prostě tato forma testování vůbec nepůjde použít.

Dalším způsobem, jak sledovat ovulaci je měření bazální teploty. Tato metoda má ohromnou nevýhodu v tom, že se musí provádět vždy ve stejný čas ráno po probuzení, dříve než člověk vyleze z postele. Navíc, pokud nevíte, kdy přesně ovulujete nebo zda vůbec, musíte teplotu měřit nejméně 3 cykly po sobě. Já metodu zkoušela na začátku mého snažení, nastudovala jsem si, jak mají vypadat křivky, stáhla aplikaci, která za mě teplotu do křivek sama vykreslovala. Jde o to, že během ovulace teplota poklesne a následně vystoupá o několik desetinek stupně nahoru. Jakou jsem měla radost, když mi teplota stoupla o půl stupně a držela tak tři dny po sobě. A jaké bylo pro mě zklamání, když jsem zjistila, že vzestup teploty zapříčinilo to, že jsem si 3 dny po sobě dala víno, protože alkohol může vaši teplotu zvýšit. Navíc nemusím asi zdůrazňovat, že mě to taky celkem stresovalo, když jsem pak viděla, že ta teplota skáče jak divá podle toho co sním či vypiju, nebo se naopak vůbec nehýbá.

Další možností jsou ovulační mikroskopy. Během ovulace totiž mají vaše sliny jiný tvar než mimo ovulaci a tím, že na ovulační mikroskop "naslintáte", můžete určit, zda ovulujete či nikoliv. Bohužel, já neumím buď slintat nebo šifrovat moje sliny, takže jsem i tento test zavrhla.

Takže mě osobně nezbývá než sledovat, zda se nějak liší můj výtok, ten ovulační by měl být údajně hustá hmota, takže doufám, že až někdy v životě začnu konečně ovulovat, tak to poznám. Ale upřímně si už teď myslím, že bez pomoci lékaře a ultrazvukovho vyšetření ovulaci neodhalím.. Jaké metody pro sledování ovulace používáte vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 4. srpna 2016 v 12:31 | Reagovat

Tak já ji nijak zásadně nesleduju...

2 Janča Janča | Web | 4. srpna 2016 v 19:48 | Reagovat

[1]: A snažíte se o miminko? Pokud ano, tak by to možná chtělo vědět, zda k ovulaci dochází nebo ne ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama