Ozkoušeno za vás - N-acetylcystein - pokračování

2. září 2016 v 9:49 |  Dieta
Před nedávnem jsem psala článek o NAC (N-acetylcysteinu). Jedná se o látku, která v těle působí protizánětlivě a zároveň pomáhá v boji proti inzulinové rezistenci. Jelikož je NAC prekurzorem glutathionu a společně tak tvoří silné duo pro boj s oxidačním stesem, mohou pomoci ke snížení zánětlivých pochodů u žen s PCOS a takto zprostředkovaně nám pomoci v boji proti neplodnosti.

V zápětí jsem vám přinesla i článek o mojí první zkušenosti s NAC. K pokračování jsem se dlouho odhodlávala, ale konečně jsem si našla čas, takže bych vás chtěla s moji snahou o léčbu pomocí NAC seznámit. Záměrně píšu snahou, protože užívání tabletek jsem vydržela jen 3 týdny. Za prvé - pojídání tabletek 3x denně mě trochu obtěžovalo - nejraději mám totiž potravinové doplňky, které do sebe nacpu ráno nebo večer a nemusím to nijak víc řešit. O druhém důvodu, proč jsem přestala chci povyprávět v tomto článku.

Jak jsem v již psala v minulém článku, po prvním týdnu užívání tohoto "zázračného" preparátu se mi začal obličej obsypávat pupínky. Byla jsem z toho celkem nešťastná, protože s akné bojuji od svých asi 15ti let a pořád si říkám, že skoro ve 32 jsem přece jen už dost stará na to, aby můj obličej vypadal jak obličej puberťáka. Umývání obličeje jsem proto zvýšila na 3x denně a přestala jsem kompletně používá BB krém, abych si nezacpávala póry a nezvyšovala tak pravděpodobnost vzniku akné. Bohužel to nebylo vůbec nic platné a můj obličej byl obsypaný pupínky prakticky po celý zbytek mého pobytu v USA (dalších dlouhých 6 týdnů).

A co hůř, druhý týden užívání NAC mě začalo škrábat v krku. Přiznám se, že jsme měli večírek, takže jsem to přisuzovala tomu, že jsem se trochu nachladila, protože večírek byl venku. Druhý den mě začalo hodně škrábat v krku, takže jsem vyrazila do lékárny a nakoupila si nějaké léky na léčbu škrábání v krku, jedny byly dokonce nějaké silnější, protože jsem musela ukazovat i občanský průkaz, aby bylo vidět, že je mi více než 21 (silné léky bez předpisu jsou totiž v USA hodnocené stejně jako alkohol, musí vám být přes 21, aby vám je prodali). Připadala jsem si dost komicky, když jsem takhle začátkem června při asi 30°C, pojídala tabletky, obalovala si krk šátkem a popíjela horký zázvorový čaj od rána do večera. Bohužel se mi škrábání v krku nijak nezlepšovalo a po necelém týdnu mi vypověděly službu i hlasivky. No, bylo to velmi komické, nemluvila jsem 5 dní.

Ale ani poté, co se mi hlasivky vrátily, se moje škrábání v krku nijak nezlepšovalo, připada jsem si jako cvok a začala hledat seznam nežádoucích účinků NAC. A světe div se, ačkoliv se běžně NAC používá do přípravků k léčbě škrábání v krku, v případě některých citlivějších jedinců to škrábání může přímo vyvolávat. Dalším možným nežádoucím účinkem jsou příznaky podobné chřipce s tím rozdílem, že člověk nemá teplotu. Byla jsem úplně v šoku, tabletky jsem okamžitě vysadila a zhruba do 3 dní jsem byla zdravá jako rybička. Bohužel jsem si za ty tři až čtyři týdny užívání tohoto doplňku asi nashromáždila nějaké NAC v těle a trvalo to ještě asi další 3-4 týdny než se všechno vyplavilo.

Nebudu vám tvrdit, že je NAC špatné, nebudu vás ani odrazovat od jeho vyzkoušení. Pokud máte pocit, že už jste vyzkoušely úplně všechno a nejste nijak tlačené časem a chcete zkusit, zda právě u vás bude NAC účinné a pomůže vám navodit ovulaci, směle do toho. Nicméně - já osobně už to znova hnedtak zkoušet nebudu. Původně jsem teda měla takový nápad, že počkám, až se vyléčím a zkusím to znovu, ale nakonec jsem to přehodnotila Smějící se Každá jsme jiná, takže věřím, že se najde i taková žena, na kterou to zabere a bude z výsledků nadšená.

Pokud by náhodou některá z vás měla s NAC svoje vlastní zkušenosti, budu ráda, když se o ně se mnou podělíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 svacinkarna svacinkarna | Web | 2. září 2016 v 10:07 | Reagovat

Bohužel váš nemůžu obohatit o svou zkušenost, protože jako studentka univerzity, mám jiné starosti. Každopádně moje známá měla problémy s plodností a vím, že si stěžovala, že na internetu nemůžu nic užitečnýho najít. Z vašeho blogu by měla určitě radost, protože i mně, která do problematiky nejsem zasvěcená, o pcos jsem slyšela spíše okrajově na přednášce, vaše články velmi zaujaly. Moc dobře se to čte. Skoro jako kniha. Spousta žen, za to bude ráda.
Přeji pěkný den.

2 Janča Janča | Web | 5. září 2016 v 10:11 | Reagovat

[1]: Mockrát děkuji za hezký komentář. Mám radost, že se blog čte a líbí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama