Vyvolání ovulace pomocí Clostilbegytu

11. září 2016 v 8:41 |  Léčba
Clostilbegyt je lék, který bude pravděpodobně u vašeho lékařka první volbou pro léčbu vaší anovulace. Jedná se o látku klomifen-citrát, která je zařazena do skupiny látek nazývaných jako stimulátory ovulace. Tato látka působí na estrogenové receptory v našem mozku (hypotalamu a hypofýze) a takto zprostředkovaně donutí naše vaječníky uvolnit vajíčko, které může být následně ve vejcovodech oplozeno spermií. Příbalová informace u léku dokonce uvádí, že jím mohou být léčeni i muži, kteří mají problémy s tvorbou spermií.

Doporučuje se začít s léčbou 5. den cyklu (pokud máte pravidelnou menstruaci) nebo 3. den cyklu (pokud máte předčasnou ovulaci, např. během menzes), pokud nemáte ovulaci vůbec léčebné schéma navrhne váš ošetřující lékař. Clostilbegyt se užívá po dobu 5ti dní a to buď jedna tableta ráno před jídlem (50 mg účinné látky denně) nebo 1 tableta ráno, jedna večer (100 mg účinné dávky denně).

Zhruba 10.-15. den by mělo dojít k dozrání jednoho dominantního folikulu, což zjistí váš lékař pomocí ultrazvuku. Celková dávka léčiva by během jednoho cyklu léčby neměla přesáhnout 500 mg (= 1 balení clostilbegytu) a pokud se vám nepodaří otěhotnět díky této stimulaci během 3-6 měsíců od zahájení léčby, doporučuje se v užívání clostilbegytu již dále nepokračovat.

Na různých internetových fórech jsem zaznamenala příspěvky od některých uživatelek, že do nich lékař cpal clostilbegyt i rok, na to si dejte pozor - to jistě není správný a standardní postup. Přímo v příbalovém letáku je totiž napsáno, že pokud se nezadaří během prvních 3 cyklů, doporučuje se 3-měsíční pauza a dále už by se clostilbegyt ani používat neměl, protože zřejmě nebude účinkovat.

Nejvyšší účinnost má léčba během prvního cyklu užívání. Během prvních 3 cyklů je pak úspěšnost léčby někde okolo 75-80%, což mi přijde jako hodně vysoké, co říkáte? Přípravek clostilbegyt může rovněž zapříčinit vícečetné těhotenství, protože jak samy víte, pokud jsme naprosto zdravé, tak máme vaječníky dva a tento preparát může povzbudit dozrání dominantních folikulů na obou vaječnících. Z informace v příbalovém letáku vyplývá, že k vícečetnému těhotenství dochází u necelých 7% žen, které se léčí pomocí clostilbegytu.

A jaké můžete při léčbě očekávat nežáducí účinky? Mohou to být návaly horka, nadměrné nadýmání, změny nálad, některé ženy popisovaly bolest hlavy a může se vyskytnout i mírně rozostřené vidění, takže bychom neměly během léčby řídit automobil nebo jiný dopravní prostředek.

Kdy tedy se pokoušet otěhotnět během léčby? Při léčbě ovulace je potřeba si styk s partnerem pečlivě naplánovat, pokud je nějaká komplikace na straně partnera, dochází pak k plánované inseminaci ženy. Nejvíce žen má ovulaci 7.-10. den po dobrání clostilbegytu. Ovulaci je ovšem dobré kontrolovat, nejlépe pomocí ovulačních testů. A aby došlo k otěhotnění, je potřeba mít sex minimálně ob den během doby naší pravděpodobné ovulace, takže pokud přestanete brát pilulky 6. nebo 7. den cyklu, můžete se začít snažit od nějakého 13.-14. dne cyklu do zhruba 17.-18. dne cyklu (nebo raději kidně i do 21. - přeci jen je to celkem příjemná aktivita, takže hoďte za hlavu všechny starosti).

Pokud se vydáváte na cestu stimulace vaječníku pomocí clostilbegytu držím vám všem palce a doufám, že se vám podaří otěhotnět a odnosit vytoužené miminko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majka Majka | Web | 12. září 2016 v 17:49 | Reagovat

Perfektní informace, o přípravku jsem slyšela, ale nevím....

2 Janča Janča | Web | 20. října 2016 v 13:51 | Reagovat

[1]: Samozřejmě - jakákoliv meditace je zásah do organismu, ale neměla jsem už moc na výběr, takže jsem to zkusila. Již mám za sebou druhý cyklus stimulace a chystám updatovaný článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama