Hladiny hCG

3. října 2016 v 12:15 |  Snažíme se o mimi
V předchozích článcích jsem vám již napsala, jak jsem se dostala vlastně do centra asistované reprodukce. Taky jsem zmínila, jak můžeme testovat, zda u nás probíhá či neprobíhá ovulace a napsala jsem i o clostilbegytu, což je takové léčivo první volby pro vyvolání ovulace u žen, kterým to samo o sobě nejde. Dneska bych chtěla napsat o látce známé pod zkratkou hCG nebo-li lidském choriovém gonadotropinu (z angl. zkratky Human Chorionic Gonadotropin).

Řada z vás bude jistě vědět, o co se jedná, ale pro ostatní na vysvětlenou. Pokud dojde k oplození vajíčka v době ovulace (většinou 12-16 dní před vaší přepokládanou menstruací), začíná proces vývoje plodu zvaný embryogeneze. Vajíčko se začne rýhovat a pak se začne dělit na větší soubor buněk až vzniká blastocysta - soubor buněk, který nazýváme již jako zárodek. Blastocysta se následně zhruba 5.-6. den po oplození může zahnízdit v děložní sliznici (za předpokladu, že je dostatečně vysoká). Po uhnízdění vajíčka se začíná v těle matky okamžitě produkovat hCG, které se vyplavuje do krve, kde může být stanoveno již týden po oplodnění, a jeho koncentrace stoupá, zhruba dvojnásobně každý den. Maximálních koncentrací hCG dosahuje zhruba 80.-90. den po oplodnění, pak se jeho hladiny lehce snižují a od 25.týdne dále je jeho koncentrace až do konce těhotenství víceméně konstantní. V moči lze hCG stanovit zhruba 14 dní po oplodnění pomocí klasického těhotenského testu, který si můžete zakoupit v lékárně nebo v drogerii. Jeho provedení se doporučuje v den očekávané menstruace, a při pozitivním výsledku následně zopakovat po dvou týdnech a až poté se vypravit ke gynekologovi.

A teď přejdeme trochu již k číslům a dalším faktům.

Uhnízdění vajíčka
Z různých diskuzí jsem se dozvěděla, že uhnízdění vajíčka může být i o trochu pomalejší, ale zhruba mezi tím 5.-10. dnem po oplodnění by se mělo uhnízdit. Pokud si měříte bazální teplotu, měly byste z ní vyčíst i přesný den zahniízdění neboli nidace. Bazální teplota po ovulaci bývá totiž zpravidla vyšší než před ovulací a to zhruba o 0,5°C, pokud dojde k jejímu poklesu v době předpokládaného uhnízdění vajíčka a následně se zase teplota vrátí k vyšší hodnotě, tak se pravděpodobně jednalo o nidaci. Ta může být zároveň doprovázena nepatrným špiněním - oboje (jednodenní pokles teploty a lehké zašpinění) je v pořádku a patří to k jevům spojeným s otěhotněním.

Kdy testovat
Tohle je trochu takový oříšek. Ale určitě nemá cenu si zkoušet dělat těhotenský test druhý den po styku, protože ja jsem již psala výše, nějakou dobu trvá, že vajíčko doputuje z vejcovodu do dělohy a zde se zahnízdí. Test se doporučuje udělat v den předpokládáné menstruace nebo maximálně jeden den předem.
Další možností je měření bazální teploty, ta by po ovulaci měla stoupnout zhruba o 0,5°C oproti normálu, tedy zhruba na nějakých +/- 37°C, a na této teplotě by měla vydržet 18 dní a déle, abychom mohli prohlásit otěhotnění za úspěšné. Samozřejmě pokud dojde někdy zhruba okolo 5.-10. dne k mírnému poklesu bazální teploty, tak se jedná o uhnizďování vajíčka. Ovšem pokud po nějakých 14-16ti dnech zaznamenáte její pokles, můžete očekávat v následujících dnech menstruaci.
Testovat bychom tedy měly až v den očekávané menstruace (vyhneme se tak zklamání z negativního výsledku) a pokud vyjde test pozitivní, tak jej ještě zhruba po dvou týdnech zopakovat, abychom si ověřily, že je vše v pořádku a prvotní nadšení z pozitivního testu nám nezkazilo samovolné ukončení těhotenství, které je během prvních asi 4-6ti týdnů od početí zcela normálním jevem. Pokud vyjde test pozitivní i po dvou týdnech od prvního pozitivního testu, můžeme vesele vyrazit ke gynekologovi.

Po uhnízdění vajíčka začíná jeho obal (placenta) okamžitě produkovat hormon hCG, který se vylučuje do krve matky, kde lze stanovit již v prvních dnech po uhnízdění vajíčka. Stanovení hladin hCG a tím pádem průkaz těhotenství z moči, trvá o něco déle, ale zpravidla by těhotenský test měl být pozitivní již v den očekávané následující menstruace nebo den předem. Ovšem závisí na citlivosti testu.
Nejcitlivější je Mamatest, který deklaruje citlivost již okolo 10 IU/L, ostatní dostupné testy mají většinou citlivost okolo 25 IU/L.

Zde je uvedena přehledná tabulka, jak to tedy je s koncentracemi hCG v krvi matky během těhotenství:
Počet dní od početíPočet dní od poslední MSKoncetrace hCG IU/L
7210-5
14283-426
213518-7340
28421080-56500
35-4249-567650-229000
43-6457-7825700-288000
57-7879-10013300-253000
17.-24. týden2. trimestr4060-65400
od 25. týdne3. trimestr3640-65400

Závěrem ovšem musím podotknout, že nic není definitivní. Na několika různých fórech jsem se dočetla, že ženy ještě první či druhý měsíc těhotenství úplně normálně odmenstruovaly. Několik žen naopak psalo, že z moči jim vycházely testy negativní i přesto, že už měly těhotenství potvrzené z krve. Ale předpokládám, že se spíš jedná o výjimky potvrzující pravidlo než klasický případ těhotenství.

Ať tak či onak, vůležité je myslet pozitivně a věřit, že tento cyklus už je ta menstruace na nějakou dobu vážně poslední Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama