PCOS u žen bez nadváhy

18. října 2016 v 13:01 |  Diagnostika
Ve většině článků se dozvíte, jak máte bojovat s PCOS, pokud jste obézní, protože obezitou je postiženo něco mezi 20 a 80% žen trpících PCOS. Informací o tom, jak ses ale chovat, pokud jste štíhlé, není mnoho. Ve svém okolí mám několik kamarádek, které mají PCOS a musím říct, že ani ony a ani já, netrpíme nadváhou, naopak bych řekla, že s hodnotou BMI (body mass index) mezi 20 a 22 tvoříme tu zdravě vážící část ženské populace. Všechny sportujeme, dodržujeme zdravou životosprávu, ovšem cysty na vaječnících a naše menstruační cykly tohle příliš netrápí a tváří se, jako bychom nedělaly vůbec nic.

A na co si máme dávat pozor? Co nám může pomoci bez ohledu na váhu? V případě štíhlých žen je hubnutí něco, co opravdu nepotřebujeme. Pokud bychom se snažily ještě více zhubnout, tak nám hrozí ovlivnění našeho ovulačního cyklu a menstruace by se mohla zcela zastavit, protože nějakou tukovou tkáň ke správné funkci našeho organismu přeci jen potřebujeme.


1/ Snídaně - nejenergičtější jídlo dne. Dle nedávno publikované studie se zdá, že pokud si rozdělíte svůj kalorický příjem tak, že nejvyšší počet kalorií sníte k snídani, méně k obědu a nejméně k večeři (980 kcal snídaně/640 kcal oběd/190 kcal večeře) dojde ke snížení vašeho inzulinu, glukózy, testosteronu a zároveň dojde ke zlepšení ovulace než v případě, že byste prohodily energetickou hodnotu snídaně a večeře.

2/ Jezte vitamín D. O vit.D jsem již psala celý článek, takže jen pro zopakování - vit.D se dle několika studií ukázal jako slibný nástroj pro zlepšení plodnosti a redukce rizika vzniku cukrovky. Podle jedné studie je prevalence deficience vit.D u žen s PCOS asi 73%, což je způsobeno nízkým příjmem vit.D, používáním opalovacích krémů, geografickou lokací. Vědci se domnívají, že hladiny vit.D u žen s PCOS by měly být pravidelně, jedenkrát ročně monitorovány.

3/ Omega-3 mastné kyseliny. Tady se dostáváme k dalšímu potravinovému doplňku, o kterém jsem se již zmiňovala. Omega mastné kyseliny pozitivně ovlivňují inzulinovou rezistenci a růst nechtěného ochlupení. U skupiny žen, které konzumovaly 1500 mg omega-3 mastných kyselin po dobu 6 měsíců došlo k redukci jejich BMI, hladin inzulinu, LH, testosteronu a sex-hormon vážícího globulinu. Z potravin rostlinného původu můžeme najít vysoký obsah omega 3 v avokádu, oříšcích a semínkách. Pokud se jedná o maso, tak je najdeme převážně v rybách, jako je tuňák, losos či pstruh.

4/ Inositol. Jedním z nejvíce studovaných potravinových doplňků u PCOS je inositol, a to jeho obě formy myo- a d-chiro-inositol. Krom pozitivních účinků na ovulaci a menstruační cyklus mají prokazatelně pozitivní účinky na náš cholesterol, insulin a pohlavní hormony.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama