Účinky resverastrolu na hormonální rovnováhu u PCOS

21. října 2016 v 15:57 |  Dieta
Jistě jste již slyšely o tom, že resverastrol se nachází v červeném víně, hroznech a oříškách. Co jste možná ještě neslyšely je fakt, že resverastrol má antioxidační a protizánětlivé účinky a testuje se jako možný doplněk stravy k léčbě řady onemocnění, včetně rakoviny a PCOS.

Práce polských autorů publikovaná tento týden měla za cíl zjistit, jaký vliv bude mít resverastrol na ženy s PCOS ve srovnání s ženami užívajícími placebo. Léčená skupina žen měla konzumovat 1500 mg resverastrolu denně po dobu 3 měsíců. Vědci zkoumali vliv na hladiny pohlavních hormonů, inzulin, cholesterol, triacylglyceroly, luteinizační a folikuly stimulující hormon, C-reaktivní protein, prolaktin a sex-hormon vážící globulin.

Nutno podotknout, že pacientky měly nadváhu, BMI okolo 27,5 (nadváha je při BMI nad 25). Ani v jedné skupině nedošlo k ovlivnění BMI, růstu nechtěného ochlupení nebo akné. Ovšem u skupiny pacientek konzumujících resverastrol došlo k významnému poklesu celkového testosteronu, dehydroepiandrosteronsulfátu, hladin insulinu a naopak došlo k nárůstu inzulinové senzitivity. Lipidový profil nebo markery zánětu nebyly nijak významně ovlivněné.

Zdá se tedy, že by resverastrol mohl pomoci v ovlivnění parametrů, které nám brání otěhotnět. Doufám, že brzy vyjde nějaká studie, která toto potvrdí na větším souboru pacientek (tato studie zahrnovala pouze 30 žen), případně ukáže efekt po delší době (6-12 měsíců) a i na ženách, které netrpí nadváhou.

Určitě vás bude zajímat, zda by potravinový doplněk mohl být nahrazen tak, že budeme každý den pít skleničku červeného Úžasný Musím vás zklamat, dvoudecka červeného vína obsahuje pouze mezi 0,4 a 2,5 mg resverastrolu v závislosti na odrůdě, takže tím to určitě nedoženeme, ale samozřejmě, pokud máte červené víno rády, tak sem tam jedna sklenička vám neublíží Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama