Výška děložní sliznice

6. října 2016 v 14:03 |  Snažíme se o mimi
Další článek týkající se snažení o miminko je tady. Tentokrát se zaměřím na důležitost děložní sliznice a její výšky pro správné uhnízdění plodu a správný vývoj a růst miminka.

Jistě už jste si přečetly, jak si hlídat ovulaci, případně o tom, jak funguje clostilbegyt, který vám zřejmě lékař předepíše jako úplně první věc, když zjistí, že neovulujete. Předpokládám, že případná léčba tímto estrogenovým inhibitorem se nevyhne velkému procentu z vás, která trpíte PCOS a chtěly byste miminko, protože právě tento lék se používá prakticky jako první možnost, jak to zkusit ještě tou "přirozenější cestou", než se přejde k samotnému IVF (in vitro fertility) cyklu.

Já už jsem nyní v druhém cyklu léčby a musím přiznat, že jsem z toho úplně rozházená. Nevěřila bych tomu, jak taková malinká pilulka, kterou užívám dvakrát denně, se mnou bude schopná zamávat. Normálně jsem citlivější povahy a ráda si pouštím romantické filmy, u kterých si můžu pobrečet, ale jako po dobrání prvního balení clostilbegytu si připadám jako úplná troska. Slzičky mi vyskakují prakticky i u nějaké smutnější zprávy na internetu nebo v televizi. Včera jsem byla v šoku, když jsem byla v divadle na takové průměrné komedii a jediná romantická scéna bylo na závěr obejmutí dvou hlavních hrdinů a mě se začaly řinout slzy?!?!

No, ale abych se konečně dostala k jádru věci a samotnému tématu naší děložní sliznice. Krom změn nálad vás zřejmě s užíváním clostilbegytu čeká i redukce výšky děložní sliznice, protože to je bohužel vedlejší účinek této léčby. No a jak jistě už správně tušíte, to se nám úplně moc nehodí. Je potřeba, abychom měly děložní sliznici vysokou asi 8-13 mm v době ovulace, abychom měly jistotu, že náš malý zázrak bude moci bezpečně přistát v naší děloze, aktivovat tvorbu hCG a spokojeně a poklidně se vyvíjet. Mezi další léky, které mohou výšku děložní sliznice snížit, patří zejména hormonální antikoncepce, kterou jistě některé z vás polykaly několik let. Po vysazení antikoncepce je pak celkem problematické nastartovat a nastavit organismus tak, aby se sliznice začala sama o sobě zvyšovat.

Lékař vám může předepsat např. Duphaston, který by se měl brát v druhé polovině cyklu, tedy po ovulaci, a pomoci se zvýšením děložní sliznice. Ovšem nečekejte zázraky hned, bude to nějakou dobu trvat, než se vše aktivuje a dá dohromady a začne správně fungovat. Já měla na začátku mé PCOS cesty děložní sliznici nízkou, minulý měsíc při kontrolním ultrazvuku mi lékařka ani výšku děložní sliznice nesdělila. Moje lékařka měla totiž dovolenou, takže jsem musela využít jinou, která ji zastupovala a to byla možná chyba - nenapsala mi ani ten duphaston, který již užívám déle než rok, takže když se během prvního cyklu nezadařilo, tak mě to ani nepřekvapilo.

Rozhodla jsem se, že teď v druhém cyklu budu důslednější a pomůžu si sama. Jaké jsou tedy možnosti?

1/ Čaj z kontryhelu. Uvádí se, že kontryhelový čaj (sypaný) by měl podpořit srovnání menstruačního cyklu a podpořit růst děložní sliznice. Nejlépe je tedy popíjet jej 2x denně zhruba 250 ml ještě teplého od 1. dne cyklu do ovulace, nejlepších výsledků je prý dosaženo po 3 měsíční kůře. No a jelikož je chuťově celkem fajn, tak jsem si začala ráno a večer vařit kontryhel. Sypaný čaj běžně zakoupíte v lékárně nebo v prodejně se zdravou výživou.

Některé slečny a paní psaly na různých diskuzních fórech, že jim kontryhel naopak cyklus prodloužil, a proto jej přestaly pít. Já už jsem kontryhel pila někdy začátkem letošního roku a je pravda, že mi cyklus zpozdil asi o týden, ale dávám mu druhou šanci, protože předtím jsem nesledovala výšku děložní sliznice.

2/ Grepový džus. Na internetu jsem se rovněž dočetla, že je dobré pít grepový džus na podporu růstu děložní sliznice. Takže jsem neváhala a nakoupila grepy a každé ráno si jeden grep odšťavním, z jednoho grepu mám něco okolo 200 ml šťávy a je to výborný startér do nového dne.

3/ Čaj z maliníku. Na jednom zahraničním blogu jsem objevila i radu, že bychom měly pít čaj z listí maliníku. Slečna pila maliníkový čaj 2x denně (asi 200 ml) a k tomu ještě džus z granátového jablka (opět 200 ml, 1x denně) během 1.-13. dne cyklu a podařilo se jí zvýšit děložní sliznici z běžných 6 na 9 mm hned během prvního cyklu. Pro svůj vysoký obsah vitamínů je čaj doporučován i na českých webech k podpoře těhotenství a následně pak koncem těhoteství prý má napomoci připravit a změkčit rodící cesty.

4/ Vitamín E a B. Jelikož vitamín E pomáhá regenerovat buňky a je velmi důležitou antioxidační látkou, měl by nám pomoci i v našich problémech s těhotněním. A pokud nic jiného, tak prý výborně působí na růst vlasů a nehtů a krásnou pokožku. Pokud jej navíc zkombinujeme s vitamíny skupiny B, které celkově pomáhají k regeneraci organismu, máme tady takovou silnou antioxidačně-regenerační skupinku, která nám rozhodně neublíží. U B-komplexu se doporučuje jedna tabletka denně, u vitamínu E by dávkování mělo být okolo 600 mg denně.

Pokud máte úplně stejný problém jako já s nízkou děložní sliznicí a máte již ozkoušeno něco, co na vás zaručeně zabírá, budu velmi ráda za každou reakci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama