Jak obnovit přirozenou hormonální rovnováhu

1. listopadu 2016 v 8:17 |  Léčba
Občas si říkám, že bych se možná na veškeré analyzování mojí zdravotní situace měla vykašlat a dělat, jako že se nic neděje, že jsem vlastně úplně zdravá jako všichni okolo mě, kteří otěhotní bez jakékoliv velké námahy. Bohužel tahle vlastnost mi není úplně přirozená. Jakožto vědec mám prostě k tomuto tématu přístup takový, že bych ráda měla o mé diagnóze načteno co nejvíc, abych mohla jíst a žít tak, abych moje symptomy a plodnost nějak ovlivnila. Bohužel se domnívám, že tenhle přístup mi potom tolik zaměstnává hlavu, že vlastně nejsem schopná na svoji diagnózu zapomenout, tedy krom chvil, kdy cvičím jógu nebo medituji.

K tomu, aby bylo otěhotnění snadnější a symptomy doprovázející PCOS byly mírnější, je ideální upravit životní styl, změnit skladbu jídelníčku, zařadit vhodné cvičení, nebo na začátek vlastně jakékoliv cvičení, které nás bude bavit a můžeme očekávat, že tak nakopneme naše tělo k nějaké akci, která by mohla vést k obnově přirozené hormonální rovnováhy.

Koncentrace našich hormonů mohou být ovlivněné řadou faktorů, mezi které řadíme např. stres, koncentrace vitamínů a minerálů, rozdíl podílu tekutin v těle, infekce, vystavení toxinům a také množství tělesného tuku. Pokud tělu něco přebývá nebo naopak chybí, vede to k poruše endokrinního systému a tím pádem k poruše produkce hormonů. Náš endokrinní systém a následně tělo nemžou pak pracovat správně a může se to projevit právě např. problémem s plodností.

Pro správnou funkci organismu potčebujeme celou řadu hormonů:
1/ Estradiol - je produkován v ovariích. Je důležitý pro správný růst a vývoj kostí, zdravý vznik genů, udržení cholesterolu ve správných koncentracích a vznik druhotných sexuálních znaků. Navíc je estradiol důležitý pro správnou funkci menstruačního cyklu

2/ Progesteron - je důležité pro zdravé libido, růst kostí a správnou srážlivost krve. Vzniká v ovariích a v nadledvinkách a pomáháí v regulaci menstruačního cyklu. Vyrovnává účinky estrogenu. Rovněž slouží jako signalizační molekula pro uvolňování inzulinu. Je důležitý pro otěhotnění a následné udržení plodu v těle matky, protože podporuje vývoj embrya.

3/ Luteinizační hormon (LH) - vzniká v mozku (přední hypofýza) a je zodpovědný za spuštění ovulace a vývoj žlutého tělíska. Spolupracuje s dalším hormonem a to folikuly stimulujícím hormonem (FSH).

4/ Folikuly stimulující hormon (FSH) - tento hormon je opět produkován v hypofýze. Reguluje vývoj, růst a dozrávání těla. Zároveň reguluje reprodukční procesy. FSH vysílá signál pro folikuly, aby začaly s dozráváním a připravily se k ovulaci.

5/ Kortisol - je produkován nadledvinkami, ale je kontrolován hypothalamem, tedy mozkem. Jeho primární funkcí je zvyšování krevního cukru z metabolismu tuků, proteinů a cukrů a potlačování imunitního systému. Kortisol se uvolňuje hlavně jako reakce na stres.

6/ Dehydroepiandrosteron (DHEA) - je prekurzorem restosteronu a estrogenů. Je důležitou látkou pro stavbu a opravu proteinů, je produkován v nadledvinkách. Jeho koncentrace mohou výrazně poklesnout s věkem.

7/ Testosteron - u žen najdeme testosteron v daleko nižších koncentracích neý u mužů. Pomáhá se zdravým sexuálním libidem a stavbou kostí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama