Připravujeme se na otěhotnění - očista organismu

22. listopadu 2016 v 15:56 |  Snažíme se o mimi
Jistě jste slyšely už o všemožných očistách těla, převážně se mluví o očistě nebo detoxifikaci jater a očistě střeva. Už jste ale někdy slyšely o takzvané očista plodnosti?

Pokud těhotenství plánujete a máte zdravotní problémy, které váš vytoužený požehnaný stav mohou trochu brzdit, je potřeba, abyste věnovaly zvýšenou pozornost fázi, během níž se na budoucí těhotenství budete připravovat. V období před plánovaným těhotenstvím bychom se měly zamyslet nad svým způsobem stravování, zda jíme dostatek ovoce a zeleniny, nad tím, zda se dostatečně a správně hýbeme a samozřejmě také nad tím, zda neprovést očistu plodnosti.

Taková očista by nám měla prostřednictvím očisty jater pomoci, aby se tělo zbavilo všech nežádoucích toxinů a nadbytku hormonů. Pročištěná krev by pak měla proudit i do naší dělohy a zlepšovat tak její prokrvení. Je totiž důležité pamatovat na to, že v době, kdy začneme uvažovat o miminku, většinou ve věku mezi 25 a 35, tak je naše tělo již prakticky nasáté různými škodlivinami, ať už se jedná o zplodiny z cigaret, zbytky chemikálií a hormonů z hormonální antikoncepce, pesticidy, škodliviny nastřádané z alkoholu nebo špatného stravování. Těchto všech nežádoucích látek bychom se měly zbavit právě díky očistě.

Očista plodnosti se zaměřuje na 3 nejdůležitější oblasti, které ke správnému těhotenství potřebujeme a to játra, dělohu a krevní cirkulaci. Tato očista je specifická právě pro naše reprodukční zdraví.

Zdravá játra jsou důležitá kvůli správnému filtrování a zbavování se toxinů, včetně nadbytku hormonů, které naše tělo nepotřebuje.

Zdravá děloha je nesmírně důležitá pro naše reprodukční zdraví. Naše děloha každý cyklus buduje naši děložní sliznici, která se z těla vždy odplavuje během menstruace, pokud neotěhotníme. V některých případech bohužel nedojde ke kompletnímu očištění dělohy od staré sliznice, což není pro naše potencionální těhotenství vůbec žádoucí. K této nerovnováze dochází z několika důvodů - špatná krevní cirkulace, hormonální nerovnováha, nezdravý způsob stravování.

Dostatečná krevní cirkulace v děloze je potřeba ke správné funkci naší dělohy. Pokud je krevní zásobení dělohy dostatečné, může snáze děloha a ovaria komunikovat s naším endokrinním systémem a tak lze snáze udržovat naše hormony v rovnováze.

Během očisty plodnosti se na rozdíl od celkové očisty zaměřujeme jen na určité části našeho těla a hlavně - řídíme se fází našeho menstruačního cyklu. Například očistu jater provádíme od 1. dne mestruace až do dne ovulace, protože v této fázi očista nutí játra, aby pracovala o trochu více. Očista dělohy by naopak měla být provedena v době od ovulace do počátku menstruace, v této fázi očista podporuje hormonální rovnováhu, zvyšuje svalový tonus v děloze a zároveň zvyšuje krevní cirkulaci.

Pro očistu plodnosti je nejlepší užívat veškeré bylinky ve formě čajů, kapslí nebo tekutých extraktů. Očista by měla trvat maximálně 90 dní.

Jaké byliny tedy zvolit pro očistu jater?
1/ Kořen lopuchu většího, který pomáhá stimulovat naše zažívání, očišťuje játra a zároveń vede k dosažení hormonální rovnováhy
2/ Ostropestřec mariánský je považován za jednu z nejlepších rostlin pro podporu zdraví našich jater (i když moje kamarádka Kristýna - lékařka by se mnou nejspíše nesouhlasila).
3/ Kořen pampelišky obsahuje řadu nutrientů, a proto je velmi výživný a podporuje naše zažívání, ačkoliv kořen i jeho listy jsou poněkud hořké.
4/ Kořen šťovíku kadeřavého podporuje produkci žluči, která následně odvádí škodliviny z našeho těla. Navíc nám pomáhá vstřebávat železo.
5/ Kořen lékořice je důležitý pro podporu endokrinního systému a tím pádem pro celkovou podporu hormonální rovnováhy.
6/ Zázvor zvyšuje krevní cirkulaci a pomáhá tak podporovat zdravou odpověď na zánět a přirozený proces detoxikace.

Byliny pro očistu jater jsou celkem běžné, ale jak je to s těmi pro očistu naší dělohy?
1/ Kořen vodilky kanadské podporuje normální zánětlivou odpověď. Krom toho má očistné, antibiotické a antimikrobiální účinky a pomáhá tak s bojem proti infekcím a zmírňovat nepříjemné pocity v děloze.
2/ List pastaly rozprostřené je zároveň afrodisiakem a je již po staletí užíván pro zlepšení krevní cirkulace a zvýšení libida. Zakoupit můžete sušený list pod názvem damiana.
3/ Kořen anděliky čínské zvyšuje krevní cirkulaci v reprodukčních orgánech a je rovněž bohatá na železo, tudíž podporuje oba dva základní kameny pomáhají při stavbě zdravé děložní sliznice. Zakoupíte jak sušenou anděliku, tak třeba tinkturu, kterou bych asi doporučila více, protože v tinktuře budete mít vyšší koncentraci účinné látky než ve výluhu z listů.
4/ Kořen pivoňky se používá všeobecně jako skvělý prostředek pro ustálení hormonální rovnováhy, pomáhá také snižovat bolest a upravovat relaxaci dělohy. Pivoňka podporuje správnou krevní cirkulaci v pánevní oblasti a tak ovlivňuje i cirkulaci v děloze.
5/ Maliníkový list pomáhá tonizovat děložní svalstvo a normalizovat průtok krve během menstruace. Je to jedna z nejlepších rostlin, která normalizuje ženské pohlavní orgány. Prodává se ve formě sušeného listí, které necháte vylouhovat ve vroucí vodě, nebo můžete opět zakoupit ve formě tinktury.

Během očisty bychom se měly vyhýbat ostatním doplňkům stravy, povolené jsou pouze multivitamínové tablety, omega mastné kyseliny a nebo superpotraviny podporující plodnost. Měly bychom se během očisty rovněž zamyslet nad naším způsobem stravování a pokusit se jej upravit. Během provádění očisty bychom se neměly pokoušet otěhotnět, protože řada bylin, které se během očisty užívají nejsou vhodné pro těhotné ženy, navíc očista má na následné těhotenství připravit, takže je rozumné ji nejprve dokončit. A poslední poznámka - očista není vhodná, pokud užíváte hormonální antikoncepci.

Pokud některá z vás budete chtít očistu vyzkoušet, určitě mi napište, jak jste dopadly, jak jste se během očisty cítily a zda pomohla či nepomohla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michaela Michaela | 11. prosince 2016 v 18:56 | Reagovat

Ahojky, děkuji ti za super článek :) Ale hodilo by se ještě něco napsat o detoxikaci organismu podrobněji (jaké množství, jak často, v jaké formě bylinky užívat) :) Ráda bych to vyzkoušela, bohužel v tomto tápu.. :-(

2 Janča Janča | Web | 12. prosince 2016 v 11:39 | Reagovat

[1]: Ahoj Míšo, pokusím se něco sepsat, ale zrovna ta očista je taková docela veliká a náročná kapitola. Každé tělo je jiné a není proto bohužel žádný univerzální návod, jak to udělat správně. Na začátek bych si vybrala jednu bylinku na očistu jater a jednu bylinku na očistu dělohy a od prvního dne menstruace zhruba 15 dní bych pila 1x denně čaj na očistu jater, pak bych pila od toho 16. dne do menstruace 1x denně čaj na očistu dělohy. A uvidíš, jak ti tvoje kombinace bude vyhovovat. Vydržela bych tak 2-3 měsíce, to zjistíš, zda je to dobrý nebo ne, kdyby ti bylo blbě, tak okamžitě pití čajů přeruš. Pokud bys raději zvolila nějaké už namíchané čaje, tak bych si vybrala nějaké od Everest, s tím, že pij jen jeden 2 měsíce a pak si dej měsíc až dva pauzu, třeba:http://www.everest-ayurveda.cz/e-shop/himalajske-ajurvedske-caje/vylucovaci-soustava/ashoka nebo http://www.everest-ayurveda.cz/e-shop/himalajske-ajurvedske-caje/obehovy-system/vyana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama