Aromatické oleje

13. prosince 2016 v 10:53 |  Snažíme se o mimi
Možná jste se v nedávné době, stejně jako já, setkali s názorem, že na léčbu většíny zdravotních obtíží lze použít esenciální aromatické oleje a aromaterapii. Ve své podstatě bych v aromaterapii úplnou spásu nehledala, ale nebudeme si nic nalhávat - očichávání těch voňavých olejíčků a obalování se v mlze z rozprašovače, který je olejíčky provoněný, je celkem prima záležitost. Člověk se zaměří na ty vůně, všechny starosti v ten okamžik odkládá stranou a říká si: "Copak to asi tak cítím, hmmm, citron, pomeranč, santal." Překvapilo mě, když mi i moje gynekoložka řekla, že věří v sílu esenciálních olejů a poslala mi k nastudování brožurku o jejich užití při snaze otěhotnět. Prakticky souběžně mi kamarádka řekla o jiném typu aromatických olejíčků, které také doprovází brožurka o tom, jak si je správně nadávkovat, aby to podpořilo otěhotnění.

Aromatické olejíčky se dle dostupných materiálů daji použít vážně na všechno. Otázka je pak naše odhodlání tomu věřit. Jeden známý mi řekl, že on jejich síle nevěří, ale samozřejmě věří v sebesugesci a v to, že vůně z olejíčků nám pomáhá se uvolnit a zrelaxovat. Proto bych řekla, že aromaterapie pro nás má vliv hlavně na naši psychickou stránku. Esenciální oleje se získávají parní destilací ze zdravých rostlin, převážně z bio-zemědělství. Většinu olejů bych doporučila pouze mazat na tělo, případně inhalovat. Někteří výrobci ale uvádějí, že jejich oleje jsou natolik čisté a pečlivě vyrobené, že je lze konzumovat i vnitřně a to buď kápnutím do vody a následným vypitím nebo kápnutím přímo do úst.

Pro pocit klidu, štěstí a optimismu je dobré pořídit si olejíček z pomerančovníku. Tento olej je skvělý zejména pro naše zažívací ústrojí, pomáhá při nevolnosti, nechutenství, bolesti a nadýmání. Optimalizuje srdeční činnost, působí proti ateroskleróze a vysokému krevnímu tlaku. Používá se i na uvolnění stresu nebo při bolestech hlavy.

Ke zvýšení pozornosti a tolerance by vám měl pomoci olejíček z máty peprné. Ten by navíc měl pomoci i při boletech hlavy, je antibakteriální a antiseptický, má chladivé účinky, tlumí bolest, působí i při zažívacích obtížích a samozřejmě je vhodný při nachlazení.

Pro podporu síly, odolnosti a spolehlivosti bychom měli inhalovat Tea Trea, které působní antimikrobiálně, antisepticky, má pozitivní posilující účinky pro plíce, srdce, nervový systém. Je vhodné pro potíže s plísní na nohou a nehtech, účinkuje na lupy, afty, příušníce, zarděnky.

Ovšem nás nejvíce budou zajímat olejíčky, které nám pomohou s početím. Jedná se o meduňku, kadidlo, šalvěj, růži, fenykl.

Meduňka zklidňuje, ulevuje od napětí a pomáhá nám se uvolnit. Olejíček z meduňky nám může pomoci ke klidnému, nerušenému spánku a k zachování zdravého imunitního systému.

Kadidlo by mělo pozitivně účinkovat na náš nervový systém. Pokud si kápnete kadidlo do lázně, pomáhá zvládat stres a mírní pocit strachu. Funguje proti stárnutí, které zpomaluje, zmírňuje akné, ulevuje při potížích se zažíváním a při premenstruačním syndromu, pomáhá posilovat imunitu a účinně bojovat proti sezónním onemocněním jako je třeba chřipka, ulevuje při zánětech a bolesti, třeba svalové. Dále se používá i jako výborný desinfekční prostředek pro úklid. Nemělo by se používat v příliš vysokých dávkách, protože by mohlo působit pro organismus toxicky.

Olejíček z šalvěje má výrazné antifungální, antimikrobiální, antibakteriální, antiseptické, antioxidační a protizánětlivé účinky. Šalvěj rovněž pomáhá s lepším trávením a zažíváním. Působí na řadu hormonů v našem těle a pomáhá tak s menstruačními potížemi nebo na příklad i s bolestmi hlavy, pocity na zvracení, mírní stavy deprese. Ulevuje při respiračních onemocněních.

Růže pomáhá obnovovat rovnováhu a harmonii našeho těla. Pomáhá proti depresím, záchvatům strachu. Snižuje záněty a ulevuje pacientům při vysokých horečkách, posiluje naši imunitu a zvyšuje naše libido. Posiluje vlasové kořínky, pomáhá s akné, podporuje správnou sekreci hormonů potřebných pro menstruaci. Zároveň posiluje a ochraňuje naše játra.

Fenykl pomáhá s udržováním správné tělesné váhy, zažíváním, ulevuje při nadýmání. Má antioxidační a antimikrobiální povahu, díky níž pomáhá proti oxidačnímu stresu a boji proti některým plísním a bakteriím.

Neříkám, že se máte olejíčky potírat denně od hlavy až k patě, ale tak když si zajdete do obchodu s biokosmetikou a pár si jich "očucháte", jistě najdete nějaký olejíček, který je vám příjemný a ke kterému byste si chtěli přivonět každý den nebo alespoň ob den. Pro psychickou pohodu stačí i jedna kapička denně Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama