Kdy provést těhotenský test?

29. prosince 2016 v 7:56 |  Snažíme se o mimi
Za posledního půl roku jsem podstoupila 4x stimulaci clostilbegytem a 5 měsíců jsem denně užívala Medrol ke snížení imunity. Moje nálada byla jako na horské dráze a můj obličej by se dal přirovnat k obličeji největšího puberťáka. Na náladě pak nepřidá, že po téměř dennodenním ládování se léky, čtení různých diskuzí (hledala jsem alespoň malou útěchu, že to vyjde), přijde negativní těhotenský test a pár dní na to i menstruace. Donutilo mě to k zamyšlení se nad tím, kdy je teda vhodné si udělat těhoteský test?

Při první stimulaci mi vyšel pozitivní ovulační test 15. den cyklu, při kontrolním ultrazvuku jsem měla narostlé 2 folikuly, ale menstruace se dostavila o 15 dní později. Testovala jsem tuším nějaký 10. den po ovulaci, protože na řadě diskuzí se píše, že už 10. den může být na testu vidět pozitivní výsledek. Navíc mě poměrně brzy po ovulaci začala bolet hodně prsa, takže jsem byla přesvědčená, že jsem těhotná. Nebudu vám nic nalhávat, zklamání bylo veliké a strašně jsem to obrečela. Částečně jsem to ale i přečetla tomu, že manžel byl zrovna ten správný týden na služební cestě a tím pádem jsem se setkala s dost nepříjemným jednáním u gynekoložky, která byla neuvěřitelně nepříjemná a rovnou mi řekla, že teda smůla a stimulace byla zbytečná, že to stejně nestihneme oplodnit. A ačkoliv si manžel pracovní povinnosti upravil a přijel domů den před ovulací, tak to prostě nedopadlo.

Druhý měsíc jsem byla přesvědčená, že bude všechno jednodušší a vyjde to. Moje gynekoložka se vrátila z dovolené a já už nemusela k té nepříjemné lékařce, u které jsem byla měsíc předtím. Manžel nebyl na služebce a děložní sliznice měla okolo 7,3 mm, což tvrdila lékařka, že je v pořádku a dostačující. Folikuly mi opět narostly dva a dostala jsem injekci pregnylu na vyvolání ovulace, ovulovala jsem tedy již 12. den cyklu. Zároveň nemělo cenu dělat test dříve než 13. den po ovulaci, protože pregnyl v těle zůstává nějakých zhruba 10 dní a tím, že je to injekce obsahující hCG (těhotenský hormon), tak by mohl dávat falešně pozitivní výsledek. S jistotou vám mohu říci, že u mě 13. den po ovulaci už pregnyl v cirkulaci nebyl a o dva dny později, tedy 15. den po ovulaci, přišla opět menstruace. Opět jsem strašně plakala.

Třetí měsíc jsem byla už dost otupělá. Manžel byl na služební cestě, takže jsem si musela posunout začátek užívání clostilbegytu, aby mi ovulace vyšla do doby, kdy už bude doma. Lékařka mi na třetí cyklus snížila dávku na polovinu, ale i přesto mi narostly folikuly 3. Opět jsem dostala pregnyl, k ovulaci došlo 14. den cyklu. Nebudu vám nic nalhávat, po dvou předchozích nevydařených pokusech jsem byla dost znechucená a unavená a ani ta chuť na samotný akt nebyla moc vysoká. Nicméně jsem se uklidňovala tím, že sliznice narostla na 8,3 mm a určitě to tentokrát vyjde. 13. den po ovulaci mi vyšel negativní test a 15. den přišla menstruace. Tentokrát už jsem byla natolik otupělá, že jsem ani neplakala.

Zoufalá a unavená jsem se rozhodla, že 4. cyklus bude už ten poslední, protože s počtem nevydařených pokusů klesala moje naděje, že to dopadne. Rozhodla jsem se, že prostě moje tělo a hlavně moje hlava potřebuje pauzu a věci si srovnat, tělo očistit od těch chemikálií, co jsem do sebe doteď cpala a než se vrhneme do regulérního IVF, tak se chci dostat do psychické pohody.

Ovulace tentokrát přišla 13. den cyklu a na kontrolním ultrazvuku byl pouze jeden folikul, ale zato výška děložní sliznice byla 9,6 mm, což mi trochu vlilo novou naději do žil. Ovšem tentokrát jsem si nenechala píchnout pregnyl. Poprosila jsem paní doktorku, zda neexistuje nějaký jiný přípravek, který by rovněž donutil folikul prasknout. A světe div se, opravdu něco existuje. Jmenuje se to ovitrelle. Opět se jedná o injekci, která obsahuje hCG. Lékař vám jí asi běžně nenabídne, protože oproti pregnylu, který plně hradí pojišťovna, na ovitrelle je doplatek, asi 200 Kč. Ale při tom množství peněz, které jsem do toho za ten rok a půl už nacpala se 200 Kč jednodušše schová.

Menstruace mi vycházela na 25.12., takže jsem si říkala, že by to byl takový krásný vánoční dárek, kdyby se to podařilo. Ale měla jsem strach, že když si udělám test na štědrý den a bude negativní, tak si akorát zkazíme s manželem Vánoce. Test jsem proto dělala zase 13. den po ovulaci, tedy 23.12. a byl negativní. Tentokrát jsem se docela zhroutila, tolik jsem věřila tomu, že to tentokrát vyjde. Celý den jsem probrečela. O to víc mě zarazilo, když menstruace 25. nedorazila. Dneska jsem 20. den po ovulaci a menstruace mešká 3 dny a na těhotenském testu je slboulinká čárečka, které držím palce, aby se tam udržela a ztmavla.

Jaké poučení tedy z tohoto, tentokrát zase více osobního článku, vyvodit? Určitě si nedělejte test dříve než v den, kdy čekáte menstruaci, předejdete tak zbytečnému zklamání. Zároveň si všímejte, kdy po ovulaci dojde ke slabounkému špinění, které by mělo značit uhnízdění vajíčka. Sice najdete všude, že by mělo být nejpozději 10. den po oplodnění, ale já tohle špinění měla až nějaký 12. den po ovulaci. Od tohoto špinění by pak pozitivní test z moči měl vyjít zhruba za 5-6 dní, ale záleží to na řadě faktorů, každé tělo je jiné. Myslím si, že ideální je tedy testovat zhruba 5-7 dní po vynechané menstruaci. Vím, že je to strašně dlouhá doba, to jsou zhruba 3 týdny od ovulace. Ale vyhnete se tak každý měsíc dvojnásobnému zklamání - prvnímu při negativním testu a druhému při začátku menstruace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama