IVF ano nebo ne?

7. ledna 2017 v 9:50 |  Snažíme se o mimi
Doufám, že jste všechny v pořádku a bez úhony přežily silvestrovksé oslavy a vstoupily jste do nového roku tou správnou nohou. Pro mě bohužel nový rok nenastartoval úplně dle představ. Ještě 30. prosince jsem šla na kontrolu na krev, když jsem viděla 3 dny po sobě tenounkou pozitivní čárku na testu. Bohužel hCG bylo pouhých 22,9, což na nějakých teoretických 4tt+5 je opravdu málo, což se projevilo právě 1. ledna, kdy jsem začala menstruovat. Přiznám se, že jsem z toho byla úplně zdevastovaná, ještě teď cítím, jak se slzičky snaží vyplout na povrch, když si na to vzpomenu. Plakala jsem i potom v pondělí, když jsem si volala o výsledky krve a ptala se sestřiček, zda mě čeká nějaké vyšetření nebo ne. Sestřičky samozřejmě tvrdily, že mě už nic nečeká a zda chci objednat na konzultaci na IVF. Plakala jsem znovu, když asi za další dvě hodiny volala moje lékařka, že hCG bylo opravdu velmi nízké a v 4+5 se tahle hodnota ani nepovažuje za těhotenství a že se mám zastavit zase za pár dní na krev, abychom s jistotou vyloučily, že se nejednalo o mimoděložní těhotenství.

Pak přišlo pro mě důležité rozhodnutí - co teď? Sestřičky i lékařka tvrdí, že jediná varianta, která momentálně přichází v úvahu je injekční stimulace vaječníků s následným odebráním vajíček a jejich oplodnění in vitro - tedy z anglického spojení in vitro fertilizace = IVF. Možná budete znát pod českým označením oplodnění ve zkumavce.

Já se ovšem rozhodla úplně jinak - téměř půl roku jsem se cpala kortikoidy ke snížení imunity, čtyři cykly jsem se cpala clostilbegytem a výsledek se prostě nedostavil. Takže si dávám pauzu. Nemám sílu do sebe rvát další hormony a znovu a znovu se stresovat. Sama sobě jsem nalhávala, že jsem v pohodě, že to neřeším a že buď to prostě dopadne nebo nedopadne, a když ne, tak se svět neboří. Ale bohužel si teď uvědomuji, že to není vůbec pravda. Někde hluboko uvnitř bylo schované to zrníčko naděje, že přece lékaři vědí všechno a léčba zabere. Ovšem nezabrala, pravděpodobně hlavně kvůli tomu, že jsem na to tolik spoléhala a byla jsem k tomu upnutá.

Začínám tedy zase znovu - první týden v novém roce jsem si dala lehký detox, takže jsem se snažila vyhýbat masným výrobkům, co nejvíce to šlo. Každé ráno jsem zahájila ovocno-zeleninovým smoothie či bezlepkovými vločkami s kokosovým mlékem, oříšky a ovocem. Ke svačince jsem si dávala jablíčko nebo hrušku. Na oběd jsem měla zeleninový salát nebo zeleninovou polévku, do které jsem rozmixovala fazole, abych zajistila dostatečný obsah proteinu. A k večeři zase zelenina, tentokrát s avokádem jako proteinem. Mému tělu to viditelně prospělo, zažívání se zase nastartovalo tak, jak to má být.

Další krok jsou vitamíny - dlouhou dobu jsem zanedbávala příjem inositolu, protože po ročním užívání bez pocitu nějakého účinku jsem byla unavená. Nicméně nové studie prokazují, že původní preparáty, které se prodávaly a obsahovaly pouze myo-inositol, nejsou tolik účinné, jako preparáty, které obsahují myo-inositol a D-chiro-inositol a to v poměru 40:1. Díky mé čtenářce Míše jsem zjistila, že tento preparát se neprodává pouze v Americe, ale je dostupný i u nás v Čechách.

Můžete si vybrat mezi konkurenčními přípravky buď nosifol duo, který se prodává klasicky v sáčcích, nebo inofolic combi, který se prodává v tabletách. Doporučené dávkování je 1-2 sáčky nosifolu nebo 2 tablety inofolicu denně. Jedno balení nosifolu obsahuje 30 sáčků, tedy dávku na jeden měsíc při 1 sáčku denně a cena se pohybuje v rozmezí 500-700 Kč. V balení inofolicu máte 60 tabletek, což při doporučeném dávkování 2 tablety na den je rovněž dávka na měsíc. Ovšem tady se cena pohybuje už okolo 1000 Kč za balení, přičemž množství obou izomerů inositolu v 1 tabletě je 1/4 množství obsaženého v 1 sáčku nosifolu. Těžko soudit, zda vstřebávání inositolu z tablet je nebo není účinnější než vstřebávání z ve vodě rozpuštěného prášku. Já se kvůli ceně rozhodla pro nosifol a uvidíme, jak to dopadne.

Když se ještě vrátím k tomu, že se při mém poslední cyklu léčby podařilo vajíčko oplodnit. Jevu, kdy je pozitivní test a hCG v krvi se říká biochemické těhotenství. Takže vlastně každý počátek těhotenství musí projít přes to biochemické. Jakmile však jde na ultrazvuku rozpoznat zárodečný váček s malou tečkou, tedy oplodněným vajíčkem, hovoří se už o klinickém těhotenství, které jde zcela potvrdil zhruba někdy v 6 tt, kdy už by měl mít zárodek vyvinuté srdíčko. Zároveň prvním ukazatelem toho, že u nás není něco v pořádku by měl být právě tehotenský test. Pokud si uděláte test v den očekávané menstruace nebo kdykoliv po a objevíte slabou testovací čárku, je vhodné test ještě zopakovat za den či dva a porovnat, zda je čárka silnější nebo nikoliv. Já měla slabou čárku na testu 3 dny po sobě, ale nesílila, což byla známka toho, že něco není v pořádku. Hladina hCG totiž v prvních dnech po uhnízdění vajíčka narůstá zhruba 2-3x každý den, takže na konci 5tt už by z logiky věci měla být síla čárky na testu z moči srovnatelnatelně silná jako čárka kontrolní. Četla jsem sice na některých diskuzich, že ženy otěhotněly a test z moči jim vyšel až někdy v 8tt, kdy už z krve a ultrazvuku měly těhotenství potvrzené, ale je to spíš výjimka potvrzující pravidlo.

Doufám, že zbytek roku pro mě bude úspěšnější než ten úplný začátek a držím palce všem z vás, které se snažíte o miminko. Letos to určitě vyjde Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | 8. ledna 2017 v 16:41 | Reagovat

Jsme na tom úplně stejne. Ani nevíte, jak Vám rozumím. Držím Vám moc palečky (já už rezignovala ve chvíli kdy sem s chlapem odcházela z 1. konzultace v CARu. tzn. červen 2016)

2 Janča Janča | 8. ledna 2017 v 19:11 | Reagovat

[1]: To mě vážně mrzí. Ale věřím, že všechno v našem životě má nějaký důvod a až bude ten správný čas, tak se to povede. Já dostala hodně znamení, že teď není ten správný čas. Věřím, že i pro vás ten správný okamžik nastane ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama