Hlídáme si zdravou hmotnost

2. února 2017 v 12:20 |  Dieta
Pokud nemáme odpovídající množství spánku, může u nás docházet ke zvýšené chuti k jídlu, snížení rychlosti metabolismu a zvýšení koncentrací hormonu kortisolu, který může podněcovat přejídání se ze stresu. Správným stravováním během dne a pravidelným meditováním dosáhneme zkvalitnění našeho spánku a tím předejdeme problémům s udržením zdravé tělesné váhy.

Spánek umožňuje našemu tělu relaxaci, odpočinek a nabízí nám čas k načerpání nové energie pro další den. Zároveň ovlivňuje v těle hormony zodpovědné za metabolismus a naši hmotnost. Studie z roku 2004 poukazuje na to, že lidé s kratším spánkovým režimem měli vyšší BMI. Tělo lidí s méně spánkem produkuje více gherlinu, což je hormon, který stimuluje naši chuť k jídlu. Když si k tomu ještě přičteme, že trpíme PCOS a tím pádem máme snížený hormon cholecystokinin, který má za úkol našemu tělu říci, kdy už máme přestat jíst, tak z toho máme takovou nepěknou kombinaci vedoucí přímo k riziku nadváhy. Pokud tedy nevylepšíme naše spánkové vzorce, tak se budeme cítit hladovější a budeme hůře ovládat naši chuť k jídlu a tím pádem se budeme cpát horem dolem.

Je tedy potřeba se zaměřit na zlepšení našeho spánku, ale jak na to?

Určitě bychom se minimálně dvě hodiny před spánkem měli kompletně vyhýbat všemu, co obsahuje stimulanty jako je třeba kofein, tedy kávě, čaji nebo limonádám s obsahem kofeinu.

Dále bychom měli zvážit, co si dáme k večeři. Doporučují se jídla s obsahem aminokyseliny tryptofan, takže zejména cottage sýr (i když já bych mléko nedoporučovala), dýňová semínka a krůtí maso. Tryptofan je důležitý pro tvordbu serotoninu, tedy hormonu regulujícího spánek.

Pokud máte chuť na něco sladkého, tak potom sáhněte po třešních - jsou plné antioxidantů, snižují zánět, riziko srdečních onemocnění a cukrovku a obnovují svalové funkce.

Nedostatečný spánek může dále způsobovat zvýšení hladin hormonu kortisolu, který zvyšuje naši chuť po tučném, na karbohydráty a serotonin bohaté potraviny. Ty nás sice zklidní, ovšem jsou bohaté na kalorie a tím pádem po nich snadno přibíráme. Zvýšené hladiny kortisolu jsou také spojovány s inzulinovou rezistencí, takže nic dobrého pro PCOS, když to samo o sobě je spojováno s tímto problémem.

Zařaďte do svého každodenního režimu tedy i pár minut meditace nebo nějaké jemné cvičení, jako je třeba jóga. Nebo si dejte teplou sprchu či koupel, tím zrelaxujete celé své tělo.

Během a po večeři bychom měli zcela vyloučit na cukry a škroby bohaté potraviny, protože nutí naše tělo produkovat inzulin. Dále bychom se měly vyvarovat konzumace potravin, které by nás mohly nadýmat, a příliš slaná jídla. Zároveň bychom měli dodržovat pitný režim, abychom měly stále dostatek vody v těle.

Podle ayurvédy bychom měli během večera zcela vynechat tučná a těžko ztravitelná jídla, dále pak sladkosti, čokolády, zmrzlinu a další mražená jídla. Je vhodné konzumovat zejména čerstvou či vařenou zeleninu, polévky, luštěniny. Dávejte pozor na velikost porce a snažte se večeřet nejpozději do 19:30.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Timoti Timoti | Web | 7. února 2017 v 12:23 | Reagovat

Čas 19:30 je pouze orientační. Jídlo musíte přizpůsobit tomu, jak máte nastavený denní režim.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama