Proč baštit probiotika?

8. února 2017 v 14:22 |  Dieta
Kdo má přečtené mé články, tak jistě ví, že propaguji konzumaci probiotik (psala jsem o nich zde a zde). Proto se asi nebudete divit, že mě potěšil článek, který jsem dnes objevila. Jedná se o vědecký článek z časopisu, který se věnuje problematice plodnosti. Cílem studie bylo porovnat vliv konzumace probiotik po dobu 12 týdnů na změnu hmotnosti, glykémie a lipidového profilu u žen s PCOS.

Šedesát pacientek bylo náhodně rozděleno do dvou shodných skupin a pouze jedna skupina užívala probiotika po dobu 12 týdnů. Probiotická tableta obsahovala kmeny Lactobacillus acidophilus (2 x 10^9 CFU/g), Lactobacillus casei (2 x 10^9 CFU/g) a Bifidobacterium bifidum (2 x 10^9 CFU/g). Pacientky byly požádány, aby nijak neměnily svůj zaběhnutý režim. Pacientky z kontrolní skupiny užívaly po celou dobu studie placebo tablety, které vypadaly stejně jako tablety probiotické.

Po 12ti týdenní probiotické kůře došlo k celkovému poklesu váhy u testované skupiny asi o 0,5 kg, zároveň došlo i k mírnému poklesu BMI. Zároveň došlo ke snížení glykémie a sérových hladin triglyceridů a VLDL-cholesterolu.

Soubor pacientů byl sice na jednoznačné závěry příliš malý, takže rozdíly mezi testovanou a kontrolní skupinou jsou sice signifikantně významné, avšak nejsou příliš velké. Ale je třeba podotknout, že i malá změna stačí k tomu, aby se náš organismus nastartovat a vydal se správným směrem, takže pokud ještě stále váháte nad užíváním probiotik - neotálejte a směle do toho. Nezapomeňte si zkontrolovat, kolik kmenů a v jakém množství je ve vámi vybraných probioticích obsaženo, a snažte se probiotika uchovávat v lednici. Přeji hodně štěstí Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michaela Michaela | 9. února 2017 v 10:50 | Reagovat

Ahoj, neměla bys konkrétní doporučení, které tabletky koupit? :) Dekuji za odpoved.

2 Janča Janča | Web | 9. února 2017 v 11:57 | Reagovat

[1]: Ahoj Míšo, já osobně baštím Biopron9. Z toho, co jsem u nás na trhu viděla, tak mi to přijde jako nejlepší poměr počet bakterií (20x10^9 CFU), množství kmenů (9) a cena (mezi 300 a 400 Kč).
Kamarád lékař mi doporučoval Probio-Fix (4x10^9 CFU bakterií, 3 kmeny, cca 350 Kč) - prý s nimi mají výborné výsledky u rekonvalescence pacientů po rakovině tlustého střeva, kteří prakticky ztratí střevní mikrobiom.
A další probiotika, která vypadají docela slibně jsou Laktobacily5, ty obsahují 5 kmenů, koncentrace je 6x10^9 CFU a stojí okolo 300 Kč.

Nevýhoda je, že probiotika jsou prodávaná doplněk stravy a to, že na krabičce píšou, že tam má být taková a makové množství bakterií je sice hezké, ale nemusí to být nutně pravda, protože se na to neváže žádná přísná kontrola. Proto já sáhla po vyšším čísle, abych měla jistotu, že se mi do organismu aspoň nějaké bakterie dostanou.

A na závěr doporučení - málokdo to ví, ale probiotika by se měla skladovat v lednici, aby se jejich obsah nerozkládal dříve, než je spolkneš.

3 Michaela Michaela | 9. února 2017 v 12:46 | Reagovat

Děkuji moc za odpověď. :)

4 Hanka Hanka | Web | 9. února 2017 v 15:24 | Reagovat

Je fakt, že již půl roku jím probiotika z lékárny a je mi lépe. Přesněji, zlepšilo se mi trávení.

5 Silvie Silvie | E-mail | 4. října 2017 v 15:26 | Reagovat

Ahoj, já kupuji od Viridian, https://www.green-market.cz/blog/digestiva-probiotika-a-prebiotika-pro-kazdeho/, tak zkuste taky kouknout :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama