Kde začíná PCOS?

28. března 2017 v 10:25 |  Symptomy
Poslední dobou jsem se trochu odmlčela. Pracovní povinnosti mi úplně neumožnily vyšetřit si čas na nějaký nový článek, ale nezapomněla jsem na vás Mrkající Intenzivně jsem sledovala nové trendy v léčbě a věnovala se hormonální józe, abych mohla sepsat update po třech měsících cvičení.

Jak jistě ale víte, dosud není stále žádný lék na syndrom polycystických vaječníků, ale zdá se, že se lékaři již pomaličku a polehoučku blíží k odhalení důvodu, proč PCOS vzniká a hlavně kde.

Zhruba před rokem jsem vás informovala o tom, že se vědci pokoušejí transplantovat hnědou tukovou tkáň do těla potkanů a došlo tak ke zmírnění příznaků PCOS, což je skvělá zpráva, jen tedy převedení transplantace hnědé tukové tkáně do humánní medicíny asi ještě nebude tak rychle dostupné pro běžnou léčbu.

Nicméně letos vyšla nová studie, opět tedy na hlodavcích, ve které se vědci pokoušeli zjistit, odkud přesně dochází k rozvoji PCOS v organismu. Jelikož je známo, že jeden z příznaků PCOS je nadprodukce mužských pohlavních hormonů = androgenů, vědci se zaměřeli na zablokování androgenních receptorů v těle myší. Studie měla celkem 4 skupiny - první skupina byla kontrolní, druhá měla zablokované veškeré androgenní receptory v těle, třetí měla zablokované androgenní receptory pouze ve vaječnících a poslední skupina měla zablokované receptory v mozku.

Všechny skupiny byly následně vystaveny vysokým koncentracím androgenů a podle předpokladu - kontrolní skupina vyvinula PCOS, skupina s blokádou všech androgenních receptorů PCOS nevyvinula. Kupodivu skupina s receptory blokovanými ve vaječnících PCOS vyvinula a skupina s receptory blokovanými v mozku ne. Zdá se tedy, že právě účinek mužských hormonů na náš mozek má hlavní vliv na rozvoj PCOS. Pokud by se vědcům podařilo najít způsob, jak receptory v mozku zablokovat, zřejmě by se jim podařilo zmírnit či zcela zablokovat PCOS.

Můžeme tedy doufat, že se podaří tato data potvrdit i na lidech a že nás brzy čeká objev léčebného postupu, který nám pomůže nad PCOS vyhrát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama