Jak jsem byla na shiatsu masáži

6. června 2017 v 14:04 |  Snažíme se o mimi
Asi před dvěma měsíci mi psala kamarádka, že prý krom kurzu na lektorku jógy začala dělat kurz shiatsu masáží, jestli bych měla zájem na masáž dorazit, že potřebuje kvůli tomu svému kurzu nějaké lidi, které bude masírovat. No, byla jsem dost překvapená, vůbec jsem nevěděla, co shiatsu je. Ale co bych pro kamarádku neudělala, takže jsem souhlasila a pak si rovnou zasedla k internetu a hledala, co mě asi tak může čekat.

Shiatsu pochází z Japonska, je to masážní technika, která pracuje s akupunkturními body a drahami v těle. Jemným tlakem - akupresurou - má pak dojít k uvolnění bloků v těchto bodech a drahách a navrácení správného toku a rovnováhy naší životní energie. Samozřejmě základy má shiatsu v tradiční čínské medicíně. V shiatsu masáži se pracuje prsty, dlaněmi, lokty, koleny nebo chodidly a účinky této masáže mají být uvolňující a a zároveň posilující. Oproti klasickým masáží, u shiatsu jsme oblečení a před samotnou masáží přichází krátký pohovor, kdy masérovi sdělíme, co nás trápí a to nejen po stránce fyzické, ale i psychické, aby náš masér/terapeut věděl, na které meridiány v našem těle má zaměřit svoji pozornost.

Kamarádce jsem rovnou psala, že mám PCOS a že tedy jsem po kůře léčby k vyvolání ovulace a zamlklém ranném těhotenství. Přišla mi pro mě lehce úsměvná odpověď, že konečně našla někoho, kdo přiznal nějaký zdravotní problém, takže má prostor ke studiu a hledání rad, co se mnou. Ostatní kamarádi, které nakontaktovala, totiž svorně tvrdili, že jsou naprosto v pořádku a krom občasné bolesti zad je nic netrápí..

Podle tradiční čínské medicíny je plodnost úzce spojená se správným tokem životní energie (čchi v tradiční čínské medicíně, prána v józe) kanálem ledvin, jater, sleziny, a pak se dvěma meridiány, meridiánem zadní střední dráhy (řídící dráhy) a meridiánem přední střední dráhy (dráha početí). Ovulace a hormonální nerovnováha je pak ovlivněna zejména chybějící energií v meridiánu ledvin a jater. Stagnující energie nebo krev v kterémkoliv z těchto pěti vyjmenovaných drah může zabraňovat ovulaci, uvolňování vajíčka, oplodnění nebo uhnízdění. Navíc přílišná horkost v meridánu jater a dráze početí může způsobovat v organismu zánětlivé reakce, které mohou narušit v organismu procesy potřebné k reprodukci.

Díky všem získaným informacím jsem se kamarádce bez váhání svěřila do rukou a říkala si, že jen doufám, že se mi naopak něco nového nezablokuje. No, musím říct, že po první shiatsu masáži jsem měla strašně zablokovanou lopatku, ale to byla částečně i moje chyba, protože jsem si nehlídala hlavu a měla ji otočenou stále na jednu stranu. Při druhém sezení už jsem byla chytřejší a ležela jsem celou dobu na obličeji.

A závěry, které jsem zatím vypozorovala a co mi bylo řečeno? Masáž byla velmi velmi příjemná. Dostala jsem se během ní až téměř do meditačního stavu, což se mi stává zřídkakdy, i přesto, že se meditovat čas od času snažím a že se intenzivně věnuji józe. Dále bylo pár míst na mém těle, kdy jsem úplně cítila, jak mnou proudí úplně nová energie. No a na závěr jsem se dozvěděla, že mám hodně vysokou vlhkost v dráze ledvin, že moje ledviny úplně bublají vodou. Musím se jim proto více věnovat.

Co pomůže odstranit vlhkost z naší dráhy ledvin, aby vše správně začalo fungovat? Fazole, vlašské ořechy, zazvor, rasy a mineraly, nahřívání páteře v oblasti beder a také mačkání akupresurních bodů v oblasti beder (když se obejmete v pase, palce směřují k páteři, tak cca 2 cm od páteře jsou hledané akupresurní body) a pak prý moxa. Moxa je asijská lidová medicína/tradice, jejímž prostřednictvím dodáme našemu tělu chybějící teplo. Já se zatím k moxe nepropracovala, ale každý den si nahřívám v mikrovlnce polštářek s pecičkami pohanky, umisťuji jej na bedra a pak s ním odpočívám buď v sedě nebo vleže. Je to můj takový večerní rituál a musím podotknout, že velmi příjemný :-)

Máte také některá z vás zkušenosti s shiatsu? Pomohla někomu masáž k ovulaci?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama