Hormonální jóga pošesté

12. července 2017 v 16:39 |  Cvičení
Omlouvám se za krátkou odmlku v sepisování. Už mám spoustu nápadů na nové a nové články, jen čas teď hraje trochu proti mě.. Čas a permanentní únava. Minulý týden jsem měla dovolenou a těšila jsem se, jak si parádně odpočinu, stihla jsem navštívit tři kamarádky (z nichž dvě jsou novopečené maminky), ale pak už jsem učila jednu hodinu jógy za druhou a totálně se odrovnala. V neděli jsem pak měla nesmírnou radost, když mi přišla zpráva, že lekce odpadá a já si mohu trochu odpočinout.. Není dobré si brát dovolenou v práci, aby mohl člověk vzít pár záskoků jógy navíc :-D

No a teď již k jádru dnešního článku. Minulý měsíc jsem vás informovala o mé úspěšné ovulaci. Na kurzu hormonální jógy jsem byla 22.1. a od té doby se snažila velmi pravidelně cvičit. Velkou odměnou mi byla pravidelná menstruace a v pátém cyklu i ovulace, která se dostavila někdy okolo 7.-8.6. - zapomněla jsem si změřit teplotu jedno ráno, takže mi vypadlo jedno čísílko, abych to věděla na 100% :-) V pátek, 9.6., jsme odlítali s manželem na víkend do zahraničí a já si říkala, že na hostelu hormonálku cvičit nebudu, takže pokračování bude až v úterý po návratu. Ještě jsem si říkala, jestli to ještě v pátek nějak lámat přes koleno a nutit manžela k nějaké akci. Po zralé úvaze jsem v noci na hostelu nadnesla dotaz, zda tedy ano či bereme ovulaci jako počáteční úspěch a necháme to na další měsíc. No, oba jsme byli unavení a řekli si, že to měsíc ještě počká - vždyť co je měsíc opoti více jak dvěma rokům snažení, že?

Přiznám se, že po té strašně dlouhé době snažení a prodělané léčbě, jsem byla dost vynervovaná a rozhodla se, že teď záleží hlavně na mě a na ničem jiném a to, pokud otěhotním nebo ne, není teď důležité. Důležitý je funkční menstruace, která bude pravidelná. A ať si manžel a celé okolí ťukají klidně na čelo a neustále do kolečka opakují, že už jsem stará a měla bych mít dítě, či že chtějí miminko/vnouče. Poprvé v životě jsem se rozhodla, že jde o mě a všechno ostatní jsem pustila k vodě..

Po návratu z víkedového výletu mě začala bolet bedra a podbříšek, chtěla jsem si zacvičit hormonálku, ale pak jsem si říkala, že na menstruaci je brzy, když jsem zhruba 5 dní po ovulaci a že tedy zkusím vydržet týden až dva bez hormonálky. K neustálým bolestem podbřišku a beder, se přidala veliká únava a po týdnu mě začala bolet hlava, pálit žáha a bolet žaludek, částečně jsem to připisovala i tomu, že mi zemřel v té době kamarád a já nebyla schopná pochopit, proč se takové věci dějí.. Ano, na zakládání rodiny už jsme staří, ale na umírání ještě ne.. Nicméně po jeho pohřbu mi stále nebylo dobře, a proto jsem si udělala test. Když se objevily dva proužky, zůstala jsem na to zírat jak z jara..

Příval emocí prakticky záhy vystřídal strach, co když to dopadne jako po posledním kole clostilbeygtu, kdy jsem se z těhotenství radovala ani ne týden, než dorazila menstruace. Ale objednala jsem se k lékařce a čekala, jak to dopadne.. Volný termín byl teprve včera, a i přesto, že jsem k včerejšímu dni měla stále zvýšenou bazální teplotu (více než 30 dní v řadě) a menstruaci zpožděnou o více než 20 dní plus ten pozitivní test, tak jsem byla nervózní a vůbec jsem od pozitivního testu pořádně nespala, v noci se často budila..

Abych byla ušetřená případnému stresu z nezdaru, kdyby bylo těhotenství mimoděložní nebo co já vím, jsem přesvědčila manžela, že prostě potřebuji podporu s sebou. Když jsme viděli na tom monitoru ten malinký puntík a slyšeli, že nám paní doktorka říká: Ano, jste určitě těhotná, plod je v děloze a tady ty pohyby jsou tlukot srdíčka, tak jsem se neubránila emocím a začaly mi téct slzy.. Dneska jsem 7+0 tt a vím, že mám před sebou ještě hodně dlouhou cestu.. Rozhodující bude velký ultrazvuk v 11-13 tt, který mě čeká v druhé polovině srpna, ale už teď slavím malé vítězství. Vítězství nad hrozbou IVF i sama nad sebou, že jsem nebyla srab a řekla si, že to zvládnu bez léčby.

Bohužel tímto můj boj s PCOS nekončí, ten pro mě neskončí nikdy, ale už teď vím, že je naděje a že není jen jedna možnost správná.. Správných možností je nekonečně mnoho, záleží na každé z nás, kolik jich je ochotná vyzkoušet a kolik jsme každá ochotná obětovat energie a času..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Markéta Markéta | 16. července 2017 v 20:46 | Reagovat

Ahoj,to jsou skvělé zprávy, moc gratuluji, ale zároveň chápu, že ty obavy tam jsou. Držím pěsti! Já po cca 3 měsících cvičení hormonálky dostala svou první přirozenou menstruaci, takže taky slavím malý úspěch :-)

2 Janika Janika | 18. července 2017 v 11:05 | Reagovat

Ahoj Jančo, tvůj blog sleduju už dlouho. Mám podobný příběh, a asi podobný věk odhadem. Před rokem a půl jsem vysadila po 11 letech HA. Následně diagnóza PCOS. Rozhodla jsem se to zvládnout bez hormonů. Jediné co mám z klasické medicíny je od února metformin, který beru, nicméně v naší rodině máme metabolický syndrom, přestože nejsme žádní tlouštíci a jíme poměrně zdravě, takže si myslím, že je na místě. Tudíž jsem se rozhodla zkusit to s ním a hormonální jógou. Můj první úspěch je menstruace, kterou jsem dostala po 14 měsících. Když sem si přečetla tvůj poslední příspěvek, měla jsem strašnou radost, úplně mě to dojalo. Držím hrozně moc palce. Hodlám pokračovat s HJT a věřím, že se mi to stejně jako tobě podaří.

3 Janča Janča | Web | 19. července 2017 v 10:08 | Reagovat

[1]:[2]: Moc vám oběma děkuji za komentáře, sama jsem nevěřila, že se to přirozeně podaří, ale je to tady. Zároveň oběma velmi gratuluji k úspěchům s HJ. Zrovna teď o víkendu jsem byla na jednom lektorském semináři a lektorka strašně hormonálku kritizovala, neuvěřitelně mě tím rozčílila, za prvé to není jogínské a za druhé nejde strakt všechny diagnózy do jednoho pytle a tvrdit, že to nefunguje vůbec. Důležité je sestavu cvičit pravidelně, ze začátku oněch předepsaných 5-6x týdně, sledovat menstruaci a věnovat se sama sobě, svému tělu, sledovat a poslouchat svoje přání a touhy, být na sebe hodná.. Všechno ostatní přijde pak už samo jako třešnička na dortu :-)

4 Lucia Lucia | E-mail | 29. srpna 2017 v 12:58 | Reagovat

Dobry den Janca, sledujem tvuj blog len kratko, nakolko mi Dr. len pred par dnami oznamila, ze mam zrejme PCOS. Taktiez zacinam s hormonalnou jogou. Ak sa smiem spytat, ako pokracuje tvoje tehotenstvo? :-)

5 Zlata Zlata | 29. srpna 2017 v 16:24 | Reagovat

Ahoj Jančo. Moc děkuji za Vaše stránky! Zde je opravdu nejvíce informací, co se mi zatím podařilo najít. A to, že hledám už nějaký ten týden. :) Mám několik "problémů", které mě přivedly k podezření k PCOS. Ke gynekoložce jsem objednaná, ale až v půlce října :-( . A teď nevím, jestli mám čekat až na vyšetření nebo jestli se začít řídit radami, co tu píšete. Bojím se, že pokud se do toho opřu, tak aby za měsíc a půl nebyly výsledky ovlivněný. Nebo se nemám bát a poustit se do toho!? A ještě se chci zeptat, jestli nemáte Facebook stránku? Děkuji za vaší radu. A moc moc moc gratuluji k miminečku!

6 Janča Janča | Web | 1. září 2017 v 8:06 | Reagovat

[4]: Ahoj Lucie, to mě velmi mrzí. Ten začátek pro mě byl hodně těžký, takže si dokážu představit, jak se po takové diagnóze asi cítíš. Rozhodně bych ale počkala na výsledky hormonálního profilu. U lékařů v současné době totiž propukl trend tvrdit pacientům, že mají tu či onu diagnózu, protože neví, co s nimi. Kamarádce taky tvrdili, že má PCOS, nakonec bohužel má endometriózu, což mi přijde ještě daleko horší.. Dej pak vědět, jak se po hormonálce cítíš, první dva měsíce jsou nejzábavnější, když je žena náladová a tělo se začíná vzpamatovávat.
Jinak moje těhotenství probíhá vcelku normálně, první trimestr jsem byla unavená, ale to je normální, špatně mi téměř nebylo, jen tři týdny žaludek na vodě, ale bez zvracení, taková poalkoholová kocovinka, jen bez toho alkoholu :-D Teď už jen vyhlížím v obchodech oblečení, které mi pomůže ještě chvíli zamaskovat to, že už mi začalo růst bříško. Přibírám tak standardně, takže teď jsem 15. týden a mám nahoře necelé 3 kg, ale ten pupek se valí ven :-D

7 Janča Janča | Web | 1. září 2017 v 8:21 | Reagovat

[5]: Ahoj Zlato, moc děkuji za komentář a gratulaci :-) Začnu asi od konce, FB stránku zatím nemám, ale už jsem o ní začala před nějakou dobou uvažovat. Myslím, že až se zbavím v práci větší části povinností, které mě teď ještě čekají, tak se vrhnu opět na psaní a FB stránku také založím..
Co se týče PCOS, tak s hormonální jógou bych asi teď ještě nezačínala a počkala po vyšetření, ale změnu způsobu stravování bych zahájila okamžitě, to za ten měsíc a půl nijak výsledky neovlivní, protože to je docela běh na dlouhou trať. Klidně bych zatím ponechala lepek, kdyby lékařka chtěla dělat vyšetření na celiakii, ale klasické bílé pečivo bych nahradila celozrnným. Mléčné výrobky bych se minimálně snažila omezit, obzvlášť pokud je jeden ze symptomů, který vás na diagnózu přivedl, výskyt akné. Každé tělo je jiné, takže je možné, že budete reagovat na změny rychleji, než jsem reagovala já, ale měsíc a půl je krátká doba, to teprve začně tělo zlehka reagovat na nějakou změnu, kterou mu působíme. Jen bych rozhodně nekombinovala od začátku všechno, ale začala bych tělo postupně připravovat, že se nějaké změny brzy chystají.
Jako úplný základ bych tedy volila změnu složení jídelníčku, redukci bílého pečiva, zvýšení podílu ořechů a celzrnných výrobků, postupnou redukci až úplnou eliminaci mléčných produktů, zvýšení příjmu ovoce a zeleniny. Přeji hodně štěstí a dejte vědět, jak jste dopadla u lékaře. Držím palce.

8 Zlatka Zlatka | E-mail | 24. října 2017 v 14:48 | Reagovat

Ahoj Jani. Tak jsem byla u gynekolozky a po vyjmenovani vsech neduhu, sama rekla, ze by to mohlo byl PCOS. :-( Tak ted me ceka hormonalni profil. Pokud by se to potvrdilo a vy byste zakladala fb stranky, urcite bych Vam v tom pomohla. Uz jsem na netu narazila na hodne holek s timto problemem, ale neni kde si o tom popovidat. A v tom stravovani dost tapu. Informace na netu se dost lisi. Vy tedy nejite mlecne vyrobky a lepek? Nekde jsem se docetla, ze je dobre vysadit veskere sacharidy a energii brat z tuku. Nenarazila jste taky nekde na tento nazor?? Ja to tady zkusila a jsem na teto strave 14 dni,citim se dobre, tak uvidime, co se bude nebo nebude dit... A posilam miminku pusinku...

9 Janča Janča | Web | 26. října 2017 v 10:13 | Reagovat

[8]: Ahoj Zlatko, momentálně jím i lepek, ale v omezené míře, i mléčné výrobky, ale hlavně kvůli miminku, aby mělo dost vápníku. Sice u žen s laktózovou intolerancí se tvrdí, že v těhotenství mléko konzumovat nemusí, ale já jsem si říkala, že bych nerada, aby se miminko vyvíjelo špatně. Nicméně bez lepku a mléčných produktů jsem byla prakticky rok a půl. Důlezižé je začít a vydržet. O vysokoproteinových a vysokotukových dietách už jsem četla, ale jsou k tomu dost rozporuplné názory. Přeci jen z hlediska správných zásad stravování by člověk měl mít ve stravě vyvážený poměr sacharidů, proteinů i tuků. Pokud se cítíte dobře, tak jistě zkuste vydržet dále, ale je nutno podotknout, že ne každý takový výživový směr může vyhovovat všem. A pak je také důležité vybírat si kvalitní tuky. Když jsem držela svoji dietu bez lepku a mléka, tak jsem jedla, a i teď nadále jím, hodně ořechů, ty mají spoustu kvalitních tuků. Já sama za sebe bych sacharidy úplně nevyřazovala, jen se zaměřila na ty kvalitnější, které mají nějakou výživovou hodnotu krom té energetické, což je například hnědá či černá rýže, pohanka, jáhly atd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama