Známé osobnosti s PCOS

18. října 2017 v 15:52 |  Diagnostika
Omlouvám se za delší odmlku v psaní a zároveň se i předem omlouvám, že to ještě pár týdnů nebude o moc lepší. Dnešní článek nepřináší žádná moudra. Je jen takový informační pro nás všechny, abychom si uvědomily, že s PCOS nejsme samy. PCOS se totiž celosvětově týká asi 10 miliónů žen. Měly bychom být ke svému PCOS pokorné, ale v žádném případě se nevzdávat. Článek je přehledem několika slavných žen, které se stejně jako nás potkalo PCOS.

Jen pro rekapitulaci. PCOS se určuje na základě 3 Rotterdamských kritérií:
1/ Klinický nebo biochemický důkaz o zvýšené produkci androgenů (mužských pohl. hormonů)
2/ Nepravidelná nebo zcela chybějící ovulace.
3/ Cysty pokrývající povrch jednoho nebo obou vaječníků - dá se zjistit pomocí ultrazvukového vyšetření.

Stačí, abychom spnily 2 z uvedených kritérií, abychom byly zaškatulkované jako ženy trpící PCOS. Většinou si onemocnění samy nevšimneme až do doby, kdy vysadíme antikoncepci a rozhodneme se o založení rodiny. Většina gynekologů nám možná doporučí, abychom se nějakou dobu snažily otěhotnět přirozeně a pak nás hned poženou na IVF. Ovšem dle mého názoru je IVF až ta poslední možnost, když všechny ostatní přirozené cesty (jako je cvičení či úprava jídelníčku) selžou.

A které ze známých osobností stejně jako my, bojují úspěšně s PCOS?
1/ Jillian Michaels. Známá americká trenérka, která trpí nejen PCOS ale i endometriózou. Svým osobitým přístupem ke cvičení sestavila několik tréninkových videí zaměřených na HIIT, a zároveň napsala několik knih o zdravém stravování. Několik jejích tréninkových programů jsem sama osobně vyzkoušela a musím říct, že opravdu fungují, kila a centimetry jdou dolů a jakmile člověk vidí výsledky, tak se mu samozřejmě ještě o to lépe cvičí. Jillian svoje problémy s neplodností vyřešila adopcí.

2/ Harnaam Kaur. Mezi nežádoucí symptomy doprovázející PCOS patří například nadměrný růst ochlupení na, pro ženy, netypických místech. Třeba Harnaam Kaur je v současnosti snad nejznámější vousatou modelkou s PCOS. Dříve se snažila si vousy holit, ale nakonec se s tímto nedostatkem smířila a udělala z něj svoji přednost.

3/ Daisy Ridley. Herečka známá z Hvězdných válek promluvila o svých potížích s akné, které je dalším symptomem doprovázejícím PCOS. Je zastánkyní zdravého stravování a zároveň razí správný názor, že tělo máme pouze jedno od hlavy až ke konečkům prstům na nohou. A měly bychom se proto snažit o to, aby naše tělo bylo v nejlepší možné kondici a vyhledat potřebnou pomoc vždy, když ji potřebujeme.

4/ Victoria Beckham. Bývalou Spice Girls a současnou módní ikonu asi netřeba dlouze představovat. Victoria otevřeně hovoří o tom, jaké účiky mělo PCOS a nepravidelný cyklus vliv na její plodnost. Ale jak samy jistě víte, Victoria je matkou 4 dětí, což je jasným důkazem, že její pečlivé hlídání si jídla, váhy a celkově životního stylu, má smysl.

5/ Jools Oliver. Autorka dětských knih a manželka známého kuchaře Jamieho Olivera, se pro změnu vůbec netají tím, že kvůli PCOS prodělala několik potratů. Přesto se stala matkou celkem 5ti dětí. Na své cestě za velkou rodinou ovšem absolvovala několikrát hormonální léčbu, aby mohla bojovat se svoji neplodností.

6/ Emma Thompson. Britská herečka, držitelka Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Howards End (1992) otevřeně přiznala svoje potíže nejen s PCOS, ale i s depresemi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama