Hormonální antikoncepce nevyléčí PCOS

1. března 2018 v 17:00 |  Léčba
Mnoho lékařů si s PCOS neví rady, protože celostní pohled na pacienta se u nás zatím "nenosí". Ale jakmile lékař vidí ženu, která má polycystické vaječníky a nepravidelný nebo žádný cyklus, tak se prostě rozhodnou, že nejjednodušší bude, když předepíší ženě antikoncepci, protože nemít menstruaci každý měsíc je přece divné. Ale kde berou lékaři jistotu, že antikoncepce je vážně řešení? Opravdu nám pilulky PCOS vyléčí nebo jej spíše zamaskují a náš problém oddálí? Máme my, ženy, možnost antikoncepci odmítnout?

Samozřejmě, antikoncepce, nitroděložní tělísko nebo jiné metody, které slouží proti nechtěnému otěhotnění, jsou pohodlné, proto je pro nás velmi lákavé lékaři podlehnout a antikoncepci začít užívat. Nebudeme si nic nalhávat, když nám k tomu lékař pohrozí, že bez antikoncepce jsme dozajista odsouzené k životu bez dětí, tak nás to vyděsí. Ovšem - lékaři se pletou. Nejen že máme šanci děti mít, ale máme šanci otěhotnět přirozeně. Chce to sice trochu disciplíny, ale cesta tady je.

Dnes přináším překlad článku, který shrnuje ve 3 bodech, proč antikoncepce není řešením pro léčbu PCOS:

1/ O tom, že PCOS v některých případech může souviset i s inzulinovou rezistencí, se asi nemusí nijak zdlouhavě rozepisovat. Zajímavé ovšem je, že užívání antikoncepce k inzulinové rezistenci přispívá a takto dochaází ke zhoršení příznaků PCOS. Přitom dle přehledového článku, který studoval vliv antikoncepce na glykémii a inzulinovou rezistenci, to vypadá, že antikoncepce zvyšuje glykémii i inzulinovou rezistenci a to i během krátkodobého užívání, půl roku, u jinak zdravých žen. Jak to asi vypadá s glykémií a inzulinovou rezistencí u žen, které užívají antikoncepci dlouhodobě, třeba deset a více let, a navíc mají PCOS?
Navíc vysoké hladiny inzulinu stimulují naše vaječníky ke zvýšené produkci testosteronu, což zvyšuje riziko PCOS. Nehledě k tomu, že vysoké hladiny testosteronu zapřičiňují nežádoucí doprovodné příznaky jako je nechtěné ochlupení nebo akné.
Užívání antikoncepce dále zapříčiňuje chronické zvýšení luteinizačního hormonu, který má za následek zastavení ovulace a takto zprostředkovaně snižuje naši šanci na přirozené otěhotnění.
Shrnutí bodu č.1 tedy zní, že antikoncepce nejen může zhoršit PCOS u žen, které již PCOS mají, ale navíc pravděpodobně může zapříčinit i jeho vznik u žen, které by jinak PCOS vůbec mít nemusely.

2/ Antikoncepci nám gynekolog předepisuje, aby nám pomohl navodit pravidelný menstruační cyklus, ale pokud se nad tím do podrobna zamyslíme, tak pravidelnost našeho cyklu způsobená antikoncepcí není přirozená, nýbrž chemická. Pokud užíváme antikoncepci, tak nastává menstruační krvácení vlivem chemikálií, které obsahuje, nikoliv změnou koncentrací hormonů našemu tělu vlastním (estrogen a progesteron).
Antikoncepce v našem těle může způsobit značné změny, krom těch již zmiňovaných v bodě 1. Nehledě k tomu, že vlastně vůbec náš problém nevyřeší. Jakmile totiž antikoncepci přestaneme užívat, dostáváme se zpátky na začátek, kdy máme menstruaci nepravidelnou a nebo vůbec žádnou, o ovulaci nemluvě.
I přesto, že trpíte PCOS, není vyloučeno, že ovulujete. Některé ženy dokonce ovulaci jsou schopné vnímat - např. cítí bolest v oblasti vaječníků v den ovulace. Nezapomínejme, že antikoncepce zastavuje ovulaci, takže v případě užívání antikoncepce neovulujete a tím pádem nejste schopné říct, zda jste plodné nebo nikoliv.

3/ Jistě víte, že užívání antikoncepce může pomoci naší pleti od akné. Je tomu proto, že během užívání antikoncepce dochází ke snížení hladin testosteronu v našem těle, nicméně to nevyřeší základní problém - a to, proč vůbec naše vaječníky produkují zvýšené koncentrace testosteronu. Užívání antikoncepce zvyšuje koncentrace sex hormon vážícího globulinu (SHBG), který na sebe váže další a další testosteron.

Důležité pro naše tělo a snížení testosteronu je, abychom si uvědomily, že musíme držet náš inzulin na uzdě, toho dosáhneme správným stravováním. Neexistuje dosud totiž žádná zázračná pilulka, a tím méně antikoncepce, která by toto udělala za nás.

Váš lékař vás pravděpodobně ale bude stejně přesvědčovat o tom, že byste měly užívat antikoncepci. Zejména proto, že nepravidelná nebo chybějící menstruace je asociována se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny dělohy. Pravdou je, že chybějící krvácení opravdu riziko zvyšuje, nicméně výskyt rakoviny je i přesto velmi vzácný. Nedávná dánská studie dokonce poukazuje na to, že užívání hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a to přímo úměrně době užívání antikoncepce.

Závěrem tedy můžeme říci, že antikoncepce jen zamaskuje naše PCOS po dobu, dokud neplánujeme těhotenství, ale nijak nás tohoto syndromu nezbaví, naopak přináší sebou riziko zhoršení jeho symptomů a v neposlední řadě i zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu.

Pokud užíváte antikoncepci jako ochranu proti nechtěnému otěhotnění, tak věřte, že existují i jiné možnosti, jak se chránit - buď můžeme sledovat svoji ovulaci, a pokud ovulujeme pravidelně, tak se vyhýbat intimnímu styku během našich plodných dní, kterých je každý měsíc zhruba 6 - zpravidla 3-4 dny před ovulací, den ovulace a 1-2 dny po ovulaci. Nebo můžeme používat pánské ochrany.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeife Jeife | E-mail | Web | 1. března 2018 v 18:34 | Reagovat

Zdroj prosim :) predem diky

2 Janča Janča | Web | 1. března 2018 v 18:42 | Reagovat

[1]: Link na článek je i v textu ;-) ale pro jistotu jeste jednou: http://www.thepcosnutritionist.com/resources/pill-pcos-not-effective/

3 Jeife Jeife | E-mail | Web | 1. března 2018 v 20:31 | Reagovat

Moc dekuju :)

4 Hanka Hanka | 1. března 2018 v 21:39 | Reagovat

Diky za skvely blog! :-) jak je to s Utrogestanem, Duphastonem nebo Agolutinem? Je uzivani horsi nez nepritomnost menstruace? Diky za nazor :-)

5 Janča Janča | Web | 2. března 2018 v 9:31 | Reagovat

[4]: Děkuji za skvělý dotaz, tohle jsem předtím nikdy nestudovala, takže jsem teď měla prostor alespoň v rychlosti k tomu něco najít. Utrogestan a Agolutin mají jako účinou látku progesteron, vlastní ženskému tělu, s rozdílem, že Agolutin je podáván injekčně. Duphaston oproti tomu obsahuje chemický derivát podobný progesteronu. Všechny tyto prostředky nám lékař předepíše k "nápravě" cyklu a nastartování ovulace. Já osobně brala duphaston asi 2 roky a tedy musím říct, že ovulaci nenastartoval a ve výsledku mi lékařka říkala, že se to předepisuje hlavně proto, když se žena chystá na IVF nebo inseminaci, aby se vědělo, jak dlouhý je cyklus. Takže určitě nám pomůže menstruaci udržet v nějakém pravidelném rytmu a navíc nebrání možnosti otěhotnění, ale stejně jako antikoncepce, pokud preparát vysadíme, není pravděpodobné, že by cyklus držel pravidelnost jako při jeho užívání. Zdravotní rizika jsem zatím nestudovala, ale dlouhodobě bych užívání žádného z uvedených preparátů nedoporučovala, přijde mi lepší nechat tělo, ať si s tím poradí samo a zaměřila bych se raději na pravidelné cvičení nebo jiný pohyb, třeba chůze, a zejména změnu jídelníčku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama