Základní rady jak otěhotnět s PCOS

6. června 2018 v 3:09 |  Snažíme se o mimi
Pravděpodobně některá z vás, stejně jako já, od svého gynekologa slyšela společně s diagnózou PCOS i větu - budete mít problém otěhotnět, případně - pokud do roka neotěhotníte, nejspíš nebudete mít svoje vlastní děti. Ať už je vám 20 nebo 30, není to věta, kterou byste od svého gynekologa očekávaly, a už vůbec ne v okamžiku, kdy třeba ani nemáte partnera.

Já osobně mám ráda, když se mnou lidi jednají na rovinu a nechodí zbytečně okolo horké kaše, ale když jsem necelý rok po svatbě, ve svých 30ti, slyšela od své lékařky, že mám PCOS a o pár měsíců později, než jsem se vůbec z toho šoku vzpamatovala a našla si o diagnóze nějaké základní údaje, to lékařka vyšperkovala slovy, že bez IVF neotěhotním, tak jsem se zhroutila. Psychika šla do háje. Do toho ještě špatné testy na preventivní prohlídce u praktika a odeslání na vyšetření, které mělo vyloučit či potvrdit rakovinu nebo leukémii. Ještě teď si to pamatuji - krásný slunečný srpenový pátek, kdy jsem šla na krev kvůli tomu vyšetření, a večer jsem měla jet na víkend s kamarádkama mimo Prahu, protože jedna se loučila se svobodou. No, sice jsem se fakt snažila, ale celý víkend jsem byla úplně rozhozená a nenaložená, ani tanec, který jinak zbožňuji, mě nebavil.. Naštěstí ani leukémie, ani rakovina se nepotvrdila, "jen ty" polycystické vaječníky zůstaly.

Problém je v tom, že většina gynekologů neví, jak PCOS léčit, protože žádná zázračná pilulka na ně dosud není. Možná někteří z lékařů vědí o tom, že změna stravování a celkově životního stylu by měla prospět, ale člověk je od přírody tvor pohodlný, takže lékaři vědí, že většina z nás chce tu pilulku a změna životního stylu je pro nás sci-fi, proto se ani neobtěžují nám to říci a maximálně nám doporučí, ať si samy něco najdeme a nastudujeme, jinak oni tady jsou, pokud se rozhodneme pro IVF.

Dnes si povíme o 6ti základních krocích, které by nám mohly pomoci otěhotnět, i přesto že nám gynekolog řekl, že to nepůjde.

1/ Zjistěte, zda ovulujete. I když máte PCOS, není vyloučeno, že pravidelně ovulujete. Zjistíte to pomocí měření bazální teploty, ovulačními testy nebo ultrazvukem u lékaře. Pokud zjistíte, že ovulujete, pak k otěhotnění potřebujete spermii, protože samotné vajičko nestačí. Článek, ze kterého čerpám uvádí, že nemáme čekat na pohlavní styk až na den ovulace, což je zároveň i moje vlastní zkušenost. Při léčbě clostilbegytem jsem vždy čekala až na ten den, kdy jsem šla na ultrazvukové vyšetření, zda jsou moje folikuly připravené nebo ne, ani jednou se těhoteství nevydařilo. Zadařilo se až v okamžiku, kdy byl pohlavní styk 3 dny před ovulací. Nejsilnější a nejschopnější spermie dokáže totiž v naší děloze přežít i 4 dny a stále být schopná oplodnění. Oproti tomu, vajíčko umírá do 24 hodin od uvolnění z vaječníku.

2/ Zjistěte důvod, proč neovulujete. Nejsme všechny stejné, proto také není asi překvapením, že důvody toho, proč neovulujeme, mohou být u každé z nás odlišné. Nejčastějšími příčinami však být inzulinová rezistence nebo zánět. Ale to nejsou jediné příčiny. PCOS totiž mohlo způsobit i dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. A protože důvody vzniku u nás nejsou u všech stejné, ani postup léčby nebude shodný. Někomu pomůže například dieta s nízkým obsahem cukru, ale u jiné z nás to bude naprosto nevhodný způsob, jak se k PCOS postavit. O způsobech, jak se u nás mohlo PCOS vyvinout, budu psát příště.

3/ Zaléčit zánět v našem těle. Jedním z důvodů vzniku PCOS je dlouhodobý neboli chronický zánět v našem organismu. Abychom byli konkrétní, tak:
- zánět žláz nadledvinek a vaječníků způsobuje zvýšené vyplavování testosteronu, narušení normálního menstruačního cyklu a ovulace
- zánět v mozku způsobí reszistenci k leptinu, což je hormon, který nám říká, kdy jsme syté
- zánět v našem těle zároveň naruší schopnost našeho organismu spalovat tuky
- zánět ve svalových buňkách způsobí inzulinovou rezistenci
Abychom zánět vyléčily, měly bychom z jídelníčku postupně vyředit všechny pro-zánětlivé potraviny, kterými jsou:
- všechna zrna - nejen lepek
- cukr, především kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy
- průmyslově vyráběné oleje, jako je sojový, rostlinný či slunečnicový
- soja
- mléčné produkty - ty nemusí způsobovat potíže všem ženám s PCOS, ale je vhodné vyzkoušet jejich vyřazení z jídelníčku či otestování, abyste si to ověřily
Možná vám uvedené potraviny nevadí, ale protože máte PCOS, tak bych doporučila minimálně krátkodobé vyřazení těchto skupin potravin, abyste otestovaly, zda vaše tělo bez nich (ne)funguje lépe.

4/ Zkuste vyléčit svoji inzulinovou rezistenci. Inzulinovou rezistencí nemusí trpět všechny ženy s PCOS, ale pokud jste nepodstoupily test, který by to mohl potvrdit či vyloučit, rozhodně požádejte svého lékaře, ať jej provede. Zlepšení inzulinové rezistence by mělo pomoci zredukovat hladiny testosteronu, vaší tělesnou hmotnost a zároveň zvýšit pravděpodobnost ovulace. U obézních žen pomáhá v boji s inzulinovou rezistencí lék metformin, ovšem pokud nemáte nadváhu, tak lék nedostanete. Pomoci by pak mohla ketogenní dieta.

5/ Spravte svoje střevo. V našem střevě je přítomná veliká řada mikroorganismů, kterým se souhrně říká mikrobiom (dříve mikroflóra). Pro správnou funkci našeho organismu je potřeba, aby zastoupení hodných a zlých bakterií ve střevě bylo vyvážené. Pokud máte PCOS, tak je pravděpodobné, že přítomnost těch špatných/zlých bakterií převyšuje přítomnost těch dobrých/hodných. A co to může mít za následek?
- převaha špatných bakterií může způsobit inzulinovou rezistenci a zánět střeva
- rovněž dojde ke změně naší schopnosti zpracovávat mastné kyseliny a karbohydráty
- velká přítomnost špatných bakterií zvyšuje uskladňování kalorií ve formě tuků
Abychom zvýšily přítomnost dobrých bakterií, je potřeba do našeho jídelníčku zařadit zvýšené množství fermentovaných potravin (třeba kysané zelí nebo čaj kombucha) či začít pravidelně užívat probiotika.

6/ Přestaňte se zabíjet v posilovně. Pro správné fungování organismu je potřeba rozumně uvážit, jaký sport si vybrat a jak moc se mu věnovat. Pokud totiž ráno vstanete a věnujete se intenzivnímu tréninku převážně kardio tréninku jako je běh, spinink či aerobik, a pak celý den prosedíte na židli v kanceláři, tak pravděpodobně spíše zvýšíte vyplavování stresových hormonů organismem, a tyto hormony pak nejsou ničím jiným než převážně mužskými pohlavními hormony, jako je například testosteron a jsme opět v tom začarovaném kolečku, kdy přemíra tréninku a nevhodné cvičení vyplaví mužské pohlavní hormony, my se osypeme akné, případně nám začnou růst chloupky v obličeji a přestaneme ovulovat. Pro správnou funkci organismu je vhodné intenzivní kardio trénink vyvážit i nějakým jiným, jemnějším typem pohybu, třeba jógou.

Pokud se snažíte otěhotnět nebo jen ovlivnit průběh svého PCOS a normalizovat funkci svého organismu, jistě stojí uvedené body za vyzkoušení. Bude to tvrdá práce a jistě neuvidíte výsledky hned druhý den, ale věřte tomu, že trpělivost a disciplína se vyplácí, vidím to sama na sobě, když při dopisování těchto řádků koukám na svého synka, který mi tu krásně spí v šátku :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | 13. července 2018 v 15:13 | Reagovat

Ahoj Jančo,
nejprve musím říci že, lidí jako si ty, kteří se snaží pomoci jiným lidem /párům/ženám a dává jím rady, naděje a vůbec zjišťuje nezbytné informace je opravdu málo. Za to smekám klobouk a velice obdivuji a děkuji, za nás za všechny, co trpí PCOS.
Abych pravdu řekla, já úplně nevím, zda na 100% PCOS mám. S partnerem navštěvujeme CAR cca 1,4 roku a v podstatě tuto diagnózu jsem se dozvěděla náhodou, když jsem to zahlídla v mých papírech kde to měla má ošetřující lékařka z CAR napsané dost velkým písmem a zvýrazňovačem hned na první straně mé složky, aby i kolegové (se kterými se setkám), hned věděli, o jakou diagnózu se jedná. Nepochopila jsem, že mi toto nesdělila sama? Když, sem se jí pak při další návštěvě na to ptala, tak mi mou diagnózu potvrdila.
Každopádně u mě to vypadá, že vše probíhá v naprostém pořádku, až na hormonální profil. Cykly jsem měla vždy od začátku pravidelné skoro vždy 28dní!!!. Na jakékoliv kontrole mi vždy našli krásně narůstající sliznici a dominantní folikul a taktéž prokázané ovulace (ultrazvuk i krev. rozbor). Dále mám zkontrolované vaječníky i vejcovody, bez cist a srůstů, vše v naprostém pořádku, průchozí. Takže dle tohoto by to vypadalo, že vše je v pořádku, ale dle hormonálního profilu mám zvýšené LH = 7,8  dále FSH mám 4,2 a AHM 8,26, zbytek vyšel snad normálně (do dnes jsem nepochopila, jak je možné, že když pravidelně ovuluji, tak že mám tak vysoké AHM?). A dále žádné androgeny mi zjišťovány nebyly a jen dle tohoto byla diagnóza stanovena. Když jsem se pak ptala svého normálního gynekologa na výsledky, tak mi řekla, že bez výsledku testosteronu mi není schopen říci, zda to PCOS je či ne. No, jak je vidět, co lékař to názor. Ale nejspíš asi PCOS mam???
Jak sem se na tvém blogu dočetla, budu asi spíš štíhlý tip, i když to tak vždy nebylo. V pubertě sem měla nějaké to kilo navíc (při výšce 169, 72Kg) i přes to, že si myslím, že sem neměla moc po čem přibrat, ale obrat nastal na vysoké. Zatím co na střední jsem trpívala zácpou, tak na výšce se vše obrátilo a začala sem mít problémy spíš opačné. Zhubla jsem zpět na váhu, na které jsem začínala na střední škole (62 Kg) a také jsem začala pozorovat nežádoucí chloupky, ale bylo jich tak nepatrné množství a nebyly to žádné tuhé chlupy, že sem tomu nepřikládala velkou váhu (partie: prsa okolo dvorců – cca 2 – 3 kusy, a lehká ochlupená čárka, od rozkroku směr pupík). Daly se lehce odstranit, takže jsem neměla potřebu to nijak řešit. Problém s pletí jsem také nikdy žádný neměla, takže u mě to budou asi jen ty chloupky a mastící se vlasy a NEPLODNOST.
Ráda bych ještě dodala, že partner má horší spermiogram, takže naše cesta do CARu byla dána i ze strany partnera. Na začátku mi i při mé diagnóze bylo řečeno, že to že se nám do teď (přirozeně) nezadařilo je s největší pravděpodobností z partnerovo strany. Podstoupily jsme několikrát inseminaci, ale bez úspěchu. Dále následovalo IVF, odebrali mi krásných 18 oocitů z toho šlo k oplodnění 10 a z tohoto nám vyšli krásné 4 blastocysty. Jedna zavedena, tři zamraženy. Z pokusu z IVF se nám nic nezadařilo (09/2017). Letos v květnu jsem podstoupila KET a také nic.
V podstatě nevím, jak bych si mohla v mém stavu pomoci, když to vypadá, že celý cyklus u mě probíhá v naprostém pořádku? Poslední půl rok jsem cvičila hormonální jógu, ale takové účinky, jako jsi měla ty, jsem na sobě nepozorovala. Tím že ovulaci i menstruaci jsem měla VŽDY pravidelně i normálně, nebylo, co bych měla pozorovat, že se zlepšuje???(cvičila jsem v podstatě každý den ráno zahřívací a večer celou sestavu). A poslední půl rok chodím do práce pěšky (dělám růžné okruhy podle toho jak mám aktuálně v daný den čas cca od 4km  - 8km).  
Teď na jaře jsem trochu s jógou polevila z důvodu Inseminací a KET. Cvičitelka sice říkala, že to na začátku těhotenství nemůže ublížit, ale v centru zase vždy říkají, abych se šetřila, tak co si z toho člověk má vybrat že?
Takže dle tvého blogu teď zkouším tu bezlepkovou a bez mléčnou dietu. Chtěla jsem vysadit i cukry, komplet, ale to jsem už teď, po pár dnech zjistila, že fakt nedávám. Hubnout v mém případě nepotřebuji, tak cukry (ty zdravé si dopřeju), jinak mám pocit, že bych zkolabovala.
Doufám, že má zpověď někomu pomohla, aby viděl, že nebojuje sám proti osudu.
Jinak budu ráda za jakýkoliv radu či názor tvůj i ostatních, co ještě vyzkoušet, změnit atd….
Předem všem děkuji.

Lenka.

2 Janča Janča | Web | 16. července 2018 v 20:56 | Reagovat

[1]: Ahoj Lenko, moc děkuji za komentář, chválu i za tvůj příběh. Každý takový komentář či vzkaz v emailu mi vždycky znovu dokáže, že to psaní má smysl, i když teď nejsem v tom psaní úplně aktivní. Věřím, že miminko přijde i k tobě ;-) chce to trpělivost a čas, někomu to trvá kratší dobu, někomu bohužel delší. Teď čtu knihu od PCOSdivy Amy, zatím se teda prokousávám začátkem, nicméně Amy tvrdí, a má určitě pravdu, že nad PCOS můžeme získat převahu pouze v případě, že si dáme do kupy psychiku, styl stravováni a pohyb. Ta psychika je velmi ošemetná, protože ten červíček někde v pozadí pořád je a hlodá, i když si řekneme, že něco nebudeme řešit. Držím ti palce na tvojí cestě a jsem ráda, že je pro tebe můj blog užitečný.

3 Lenka Lenka | 17. července 2018 v 11:55 | Reagovat

Ahoj Jančo,
děkuji moc za reakci a tvou podporu😊.
Ráda bych už teď všem potvrdila, že tento týden je to druhý týden, co zkouším tu bezlepkovou a bez mléčnou dietu, dle tvého blogu, a mohu říci, že se cítím mnohem lépe. Mám více energie, vidím i změnu v lepším trávení. Také jsem se vrátila ke cvičení hormonální jógy po skoro dvouměsíční pauze (né, že bych úplně necvičila, ale dávala jsem třeba jen tu zahřívací sestavu, a ještě né úplně celý měsíc.)
Od včera sem najela zpět cvičení celé sestavy, a to dokonce 2x denně: ráno a večer a k tomu chůzi do práce caa 4 km a mohu říci, že toto bych dříve vůbec nebyla schopná. Dříve jsem cvičila zahřívací ráno + chůze do práce, ale celou sestavu jsem cvičila jen večer. Po cvičení jsem však byla vždy dost unavená a už jsem toho více doma moc nezvládala. Tentokráte to takto zatím vůbec nepociťuji. Samozřejmě dnes je to druhý den, takže nevím, zda to v tomto tempu vydržím, ale jestli budu moci, tak se o to chci pokusit. Cvičitelka hormon. jógy říkala, že čím více/častěji se ta jóga cvičí, tím větší účinky to má. Takže motivace tu je a když jsou síly, chuť a čas, tak proč ne?
A ještě jsem chtěla říci, nevím, zda jsi o tom třeba už nepsala (úplně vše jsem z tvého blogu nebyla schopná zatím pročíst), ale včera jsem si náhodou koupila nápoj z kombuchy. Někde jsem o tom cosi zaslechla, ale nic podrobného. A když jsem si nápoj pak ochutnala a vygooglila účinky, tak jsem se nestačila divit. Krom toho, že by kombucha měla mít blahodárné účinky na spoustu věcí v těle (např….váže na sebe škodlivé a odpadní látky nahromaděné v těle, povzbuzuje správnou látkovou výměnu ….. správné fungování nervového, hormonálního a imunitního systému…….atd, což toto vše my co chceme otěhotnět podle mě potřebujeme), tak je nápoj i chutný (což mě vcelku překvapilo). Zatím tedy nemohu říci, zda to nějaké viditelné účinky má, ale myslím, že tím člověk nic nezkazí. Plánuji, že si tuto houbu (…bakterie?) zakoupím a nápoj si budu do budoucna dělat doma sama.

Později dám když tak určitě vědět, jak se to u mě vyvíjí, co na sobě pociťuji atd….
Zatím přeji všem hezké prázdniny a držím nám všem palce.

Lenka.

4 Janča Janča | Web | 21. července 2018 v 13:16 | Reagovat

[3]: ahoj Lenko, jsem rada, ze se citis diky zmene stravovani lepe :-) Moc ti drzim palce ;-) Sama nevim, jestli jsem tady o kombuche psala, ale jeden cas jsem mela doma houbu a z bezkofeinoveho cerneho caje jsem si ji delala sama, nebo si ji kupovala v obchode. Nicmene po nejakych dvou az trech mesicich kazdodenniho popijeni kombuchy, jsem toho mela trochu dost, lezla mi i usima :-D a usoudila jsem, ze na spravne zazivani budou stacit probiotika a kombuchu, ze si dam jen obcas, jsem totiz trochu lenoch :-D

5 Alena Alena | E-mail | 20. října 2018 v 12:17 | Reagovat

Ahoj,
Nejprve dekuji autorce za tyto stranky a vsem co se podeli o sve zkusenosti. Kdyz me pred 3 roky sdelili,ze mam PCOS ani jsem si nedokazala predstavit,co me ceka a uprimne rikam,je to tezke,casto si jsem psychicky na dne a jak uz tady bylo zmineno,clovek si mysli,jak je v pohode,najednou prijde nekdo s dalsi zpravou o tehotenstvi...A je to smutne,ale nedokazu se s nimi radovat,prvni otazka co cloveka napada,proc oni muzou a my ne? Mam za  sebou 3x neuspesny KET a po teto zkusenosti bych uz fakt na ivf nechtela,ale pak me vzdycky napada,co kdyz to jinak nepujde...pred 2 roky jsem vysadila sladke,pred rokem lepek a mleko a pred pul rokem jsem zacla cvicit hormonalni jogu...zkousim jeste pridat vyrazeni brambor,kukurice a soji,ale kazdy den me napada,zda to opravdu ma nejaky smysl,zda se hnu z mista,vim,clovek musi vydrzet,ale je to tezke...budu rada za vase zkusenosti a nazory,zda mate na neco nejake dobre odezvy. Diky 😊

6 Janča Janča | Web | 24. října 2018 v 17:06 | Reagovat

[5]: Ahoj Aleno, ver, ze nejsi jedina, kdo pochybuje. Kazda mame za sebou svoji vlastni cestu, at uz jednodussi nebo tezsi. Kdybys chtela, pridej se k nam do diskuzni skupiny na FB, odkaz najdes na mem FB profilu Muj boj s PCOS ;-) uz se nam ve skupine zacinaji rozjizdet rady, zkusenosti i jednotlive pribehy ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama